Unul dintre cele mai grave dezastre ecologice petrecute în ultimii ani în Ucraina este acum locul unei transformări naturale remarcabilem spun ecologiștii.
Pe 6 iunie 2023, după exploziile provocate de război la un mare baraj pe Nipru, rezervorul Kahovka s-a revărsat în zeci de sate, provocând inundații pe scară largă și zeci de decese.
Rezervorul se află în regiunea ucraineană Herson, la vest de Odesa.
Rezultatele investigațiilor au arătat că trupele ruse au plasat probabil explozibilii, provocând inundații. În acest fel au căutat să împiedice o contraofensivă ucraineană planificată împotriva invaziei ruse. Kremlinul neagă acuzația.
La doi ani de la dezastru, în pofida pagubelor imense suferite de zonele din aval, în special de terenurile agricole, terenul care se afla odinioară sub 4,5 metri de apă dă semne de transformare rapidă. Locul începe să fie acoperit de păduri de salcie și plop, potrivit lui Mikhailo Mulenko de la Rezervația Națională Khortițsia, care monitorizează zona.
„Locul în care mă aflu era sub apă”, a explicat recent Mulenko pentru RFE/RL, trecând printr-un tufiș dens de puieți înalți cât un stat de om. „Aici totul se întâmplă în mod natural, solul este acaparat de exact acele plante care erau caracteristice acestui teritoriu”.
În apropiere, nuferii au crescut în ciuda lipsei de apă, a adăugat el.
„Pădurea este de fapt foarte densă. Dacă te adâncești în aceste tufișuri, te pierzi - este foarte greu să-ți păstrezi simțul orientării”,
Atât flora, cât și fauna au revenit în sit, a spus el.
Înainte de a se rupe, barajul era o sursă esențială de energie hidroelectrică. În plus, explozia a dus la poluarea și contaminarea surselor de apă. Problema a fost atât de gravă și pe o suprafață atât de extinsă a teritoriului ucrainian încât Kievul a acuzat Kremlinul de „ecocid”.
Mii și mii de pești au pierit, habitatele naturale ruinate, iar sute de case au fost inundate.
Acum, în fosta zonă inundabilă au fost observați cocori, heringi, căprioare, mistreți, bursuci și peste 100 de specii rare.
„Se înalță plopi, sălcii, se înfiripă o pădure de câmpie inundabilă regenerată natural, care înlocuiește treptat teritoriul rezervorului Kahovka”, spune Mulenko.
Creșterea biodiversității este remarcabilă, adăugă el.
„În 2023, după ce barajul hidroelectric Kakhovka a fost aruncat în aer, am observat aici aproximativ 40 de specii de plante. La sfârșitul anului trecut erau aproximativ 140”.
Locul a fost martorul a mai mult de un dezastru epic.
Barajul Kahovka a fost construit inițial în 1956, ridicând nivelul natural al râului Nipru cu 16 metri, inundând o zonă marcată istoric de o pădure densă numită Marea Pajiște. A fost înlocuită de rezervorul Kahovka, un fel de lac de acumulare în dreptul barajului de la Hidrocentrală.
Rezervorul Kahovka a fost cel de-al al doilea cel mai mare rezervor din Ucraina după suprafață și cel mai mare după volumul de apă.
În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, un mai vechi baraj de pe Nipru a fost rupt de două ori. O dată în august 1941, când NKVD-ul sovietic l-a aruncat în aer pentru a împiedica înaintarea naziștilor, omorând între 3.000 și 100.000 de civili sovietici, precum și trupe sovietice.
În 1943, a fost aruncat din nou în aer, de data aceasta de către trupele germane care se retrăgeau.
Acum, în secolul XXI, forțele ruse au cucerit barajul Kahovka în februarie 2022, în primele zile ale invaziei pe scară largă a Moscovei în Ucraina.
Rusia a atacat infrastructura ucraineană în acel an, deteriorând alte câteva baraje și lăsând mulți ucraineni fără acces la apă.
În prezent, deși natura și-a revenit, pagubele produse în 2023 rămân considerabile.
Un raport al Comisiei pentru Securitate și Cooperare în Europa prezintă argumentele pentru tragerea la răspundere a Rusiei pentru distrugeri: „Este clar că distrugerile provocate de acțiunile Rusiei vor dura zeci de ani și că Ucraina va avea nevoie de sprijin internațional și intergenerațional pentru a le rezolva în mod adecvat”.
articol preluat de pe rferl.org
Europa Liberă România e pe Google News. Abonați-vă AICI