Ministerul de Interne: în București, mai mulți membri ai birourilor electorale au votat fără a avea acest drept
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a anunțat la ora 13:00 că, până acum, procesul de votare a decurs fără incidente majore.
Au fost înregistrate 18 cazuri de contravenții sau infracțiuni care au legătură cu votul, a anunțat MAI.
„Nouă sesizări sunt confirmate, șapte sunt în cercetare, iar două nu s-au confirmat”, a transmis instituția.
MAI a oferit și câteva exemple de incidente: un alegător care și-a fotografiat buletinul de vot, alți doi acuzați de turism electoral.
În București, polițiștii au deschis mai multe dosare penale pe numele unor alegători – inclusiv pe numele unui președinte de birou electoral – care au votat deși își stabilise reședința în București cu mai puțin de șase luni înainte de ziua votului.
De altfel, MAI a anunțat că sunt mai multe cazuri în care unii membrii ai birourilor electorale au votat în București deși nu au drept de vot.
Prezența la vot, ora 13:00 – 13,22%
La ora 11:00, peste 238.000 de bucureșteni au mers la secțiile de vot (13,22%), la scrutinul pentru alegerea unui nou Primar General al Capitalei.
Nivelul prezenței la această oră se află sub nivelul celor din 2024 și din 2020.
Grupa de vârstă cu cea mai mare prezență la urne este cea de peste 45 de ani.
Dintre alegătorii care au votat până la ora 11:00, aproape 150.000 sunt femei și 140.000 sunt bărbați.
Candidatul PSD, Daniel Băluţă, a votat
După ce a votat, candidatul PSD la Primăria Capitalei, Daniel Băluţă, a declarat că a venit timpul ca rezultatele să fie cele care contează.
„A venit timpul ca rezultatele să fie cele care contează, banii europeni să fie cei care contează, metroul, spitalele, tramvaiul, unităţile de primiri urgenţe, şcolile, spitalele, copiii, toate lucrurile astea sunt cele care contează, pentru că este vorba de rezultate, dar mai presus decât asta este vorba despre oameni. (...) Şi sunt convins că, începând de mâine, putem să ne apucăm să construim un oraş aşa cum ni-l dorim”, a declarat Daniel Băluţă, duminică, la ieşirea din secţia de votare.
Băluță i-a îndemnat pe toţi bucureştenii să vină în număr cât mai mare la vot.
„Sunt convins că vor veni mulţi bucureşteni la vot şi sunt convins că rezultatele vor fi cele care vor prima”, a transmis Daniel Băluţă.
La ora 12:00, prezența la vot în București a ajuns la 9,67%
La ora 12:00, prezența în București a fost de 9,67%.
În continuare, cea mai mare prezență la vot este în Sectorul 6 (11,29%). Cea mai slabă e în Sectorul 3 (7,86%).
Prezența de la scrutinul din 7 decembrie 2025 rămâne în continuare mai scăzută decât la scrutinul din iunie 2024.