Linkuri accesibilitate

2.797 de cazuri noi de Covid-19 la peste 30.000 de teste


În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.133 de teste RT-PCR (13.421 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.712 la cerere) și 8.166 de teste rapide antigenice.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți alte 2.797 de cazuri noi de COVID-19 după prelucrarea a 30.299 de teste PCR și antigenice. Rata de pozitivare este de 9,2%.

Numărul total al deceselor, de la începutul pandemiei, a depășit 19.000, în timp ce bilanțul infectărilor ajunge la aproape 750.000 de cazuri.

Alte 95 de decese au fost raportate doar în ultima zi, iar 937 de pacienți sunt internați pe secțiile ATI.

Județul Maramureș, care ieri trecuse în scenariul roșu, a revenit în galben, după ce rata de infectare a scăzut de la 3,03 la 2,97 la mie.

Până astăzi, 9 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 749.434 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

695.398 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba14359711,95
2.Arad16083491,01
3.Argeș20510150,6
4.Bacău19107550,91
5.Bihor20437460,94
6.Bistrița-Năsăud8405230,87
7.Botoșani10217531,3
8.Brașov296611192,13
9.Brăila9462200,68
10.Buzău9141110,52
11.Caraș-Severin7902331,11
12.Călărași7304130,85
13.Cluj369414512,51
14.Constanța30571931,35
15.Covasna5670130,71
16.Dâmbovița16905470,97
17.Dolj17961251,17
18.Galați19326661,1
19.Giurgiu742480,68
20.Gorj6059371,16
21.Harghita5931130,55
22.Hunedoara14183711,63
23.Ialomița7855360,98
24.Iași32019760,96
25.Ilfov29342932,14
26.Maramureș14664762,97
27.Mehedinți5725240,79
28.Mureș17131191,07
29.Neamț13135421,2
30.Olt10804240,67
31.Prahova26465500,81
32.Satu Mare8858751,72
33.Sălaj7411221,18
34.Sibiu18896521,09
35.Suceava19655981,55
36.Teleorman9245211,16
37.Timiș341712403,51
38.Tulcea616470,5
39.Vaslui12305350,9
40.Vâlcea11250250,93
41.Vrancea7870230,34
42.Mun. București1213093351,93
43.Cazuri noi nealocate pe județe1601*92
TOTAL749.4342.797

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 861 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 19.056 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.02.2021 (10:00) – 09.02.2021 (10:00) au fost raportate 95 de decese (54 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

91 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.337. Dintre acestea, 937 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.610.170 de teste RT-PCR și 172.163 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.133 de teste RT-PCR (13.421 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.712 la cerere) și 8.166 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 96 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 9 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.342 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.279 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.443 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 143 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.696 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.079 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 februarie, 5.647 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 944.530 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

XS
SM
MD
LG