Linkuri accesibilitate

Covid-19. 7.365 de noi cazuri și 161 de decese. Bucureștiul, a doua zi la aproape 2.000 de infectări


Rata de infectare din București rămâne una ridicată cu aproape 2.000 de noi cazuri pentru a doua zi la rând. Cu toate acestea, primarul Nicușor Dan a respins solicitarea de carantinare cerută de Vlad Voiculescu. Incidența cumulativă la 14 zile în București este de 6,77 cazuri la mia de locuitori.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat miercuri 7.365 de noi cazuri de infectare cu coronavirus depistate după prelucrarea a 31.458 de teste. Rata de pozitivare este de 23,4%.

1.276 de pacienți sunt internați în prezent în stare gravă pe secțiile de Terapie Intensivă.

Până astăzi, 9 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 532.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

425.816pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba10672693,78
2.Arad12215783,93
3.Argeș155291864,42
4.Bacău141641072,51
5.Bihor152011503,92
6.Bistrița-Năsăud6272992,48
7.Botoșani68181102,31
8.Brașov208982085,05
9.Brăila6313933,27
10.Buzău7078612,03
11.Caraș-Severin5249622,37
12.Călărași5018773,34
13.Cluj242864645,59
14.Constanța202532817,13
15.Covasna4456351,82
16.Dâmbovița124431422,91
17.Dolj13022602,49
18.Galați119541433,37
19.Giurgiu4808423,2
20.Gorj4590261,2
21.Harghita4863291,03
22.Hunedoara97351613,15
23.Ialomița5320903,28
24.Iași222833532,47
25.Ilfov177382237,32
26.Maramureș9126782,17
27.Mehedinți4268341,98
28.Mureș13032872,95
29.Neamț9853671,57
30.Olt7963311,26
31.Prahova207161823,32
32.Satu Mare6142963,09
33.Sălaj5704181,89
34.Sibiu15126914,64
35.Suceava138011261,6
36.Teleorman6069792,32
37.Timiș208572443,92
38.Tulcea4218523,21
39.Vaslui8503862,22
40.Vâlcea8536912,52
41.Vrancea6103531,57
42.Mun. București7779619466,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe5684729
TOTAL524.6757.439

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.275 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 12.821 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.12.2020 (10:00) – 09.12.2020 (10:00) au fost raportate 161 decese (90 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 65 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.430.Dintre acestea, 1.271 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.325.130 de teste. Dintre acestea, 31.458 au fost efectuate în ultimele 24 de ore,20.394 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.064 la cerere.

Pe teritoriul României, 43.582persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.821 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.572 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 decembrie a.c., 4.000 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 628.730 delei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției au constatat, ieri, 3 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Cătălin Drulă despre dependența de gazul rusesc
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:26 0:00
XS
SM
MD
LG