Linkuri accesibilitate

3.337 de cazuri noi de COVID-19. Aproape 500 de infectări în București


Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri 3.337 de cazuri noi de COVID-19 din 34.364 de teste. Aproape 500 dintre noile infectări sunt din București.

73 de persoane infectate cu coronavirus au decedat în ultimele 24 de ore, iar 969 de pacienți sunt internați la ATI.

Județul Maramureș a ieșit din scenariul roșu după e a coborât sub 3 cazuri la mia de locuitori.

Până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 788.048 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

731.049 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba15301762,05
2.Arad16989711,37
3.Argeș20967410,59
4.Bacău20049661,12
5.Bihor21067750,85
6.Bistrița-Năsăud8692320,79
7.Botoșani10800381,1
8.Brașov314851622,55
9.Brăila9716450,64
10.Buzău9461310,59
11.Caraș-Severin8228210,85
12.Călărași7550130,68
13.Cluj392752872,6
14.Constanța31625661,24
15.Covasna5880200,7
16.Dâmbovița17584531,09
17.Dolj191391081,39
18.Galați20115840,96
19.Giurgiu7702390,9
20.Gorj6663531,46
21.Harghita6169350,62
22.Hunedoara153141012,03
23.Ialomița8138250,81
24.Iași33206890,74
25.Ilfov308331522,47
26.Maramureș164731402,98
27.Mehedinți5965320,77
28.Mureș17801610,87
29.Neamț13776660,95
30.Olt11221340,72
31.Prahova27113710,67
32.Satu Mare9626661,73
33.Sălaj7849581,55
34.Sibiu19776871,52
35.Suceava20725751,16
36.Teleorman9732471,13
37.Timiș377253184,18
38.Tulcea6357130,66
39.Vaslui12746500,98
40.Vâlcea11717621,06
41.Vrancea8160470,52
42.Mun. București1274074892,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe1831*-162
TOTAL788.0483.337

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 710 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 20.086 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.02.2021 (10:00) – 24.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 decese (41 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.542. Dintre acestea, 969 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.961.208 teste RT-PCR și 270.740 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.447 de teste RT-PCR (17.019 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.428 la cerere) și 7.917 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.818 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.770 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 februarie, 5.188 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.013.136 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Cătălin Drulă despre dependența de gazul rusesc
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:26 0:00
XS
SM
MD
LG