Linkuri accesibilitate

Covid-19. 4.841 de noi cazuri de infectare și 96 de decese


Grupul de comunicare strategică a raportat vineri alte 4.841 de noi cazuri de infectare cu coronavirus după prelucrarea unui număr de 31.592 de teste. Rata de pozitivare se menține constantă în jur de 15%.

Alte 96 de decese în rândul persoanelor infectate cu coronavirus au avut loc în ultimele 24 de ore.

Numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.727. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Cele mai multe noi infectări au fost raportate în București – 865, Timiș – 306, Ilfov – 290.

Până astăzi, 8 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 663.799 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

595.007 pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba12694551,85
2.Arad14510781,37
3.Argeș19169631,59
4.Bacău169981071,43
5.Bihor18446991,92
6.Bistrița-Năsăud7651361,49
7.Botoșani8656761,54
8.Brașov262391462,59
9.Brăila8590881,82
10.Buzău8505360,91
11.Caraș-Severin6767601,9
12.Călărași6574621,22
13.Cluj315202893,38
14.Constanța274331692,91
15.Covasna5198461,06
16.Dâmbovița15367781,83
17.Dolj158651341,38
18.Galați168931522,31
19.Giurgiu67081761,72
20.Gorj5193300,59
21.Harghita5434380,52
22.Hunedoara12164671,51
23.Ialomița7098591,82
24.Iași286102121,28
25.Ilfov256052904,14
26.Maramureș112781311,81
27.Mehedinți5175251,13
28.Mureș15526821,32
29.Neamț11447951,17
30.Olt9788470,79
31.Prahova245901041,29
32.Satu Mare7300541,23
33.Sălaj6421501,37
34.Sibiu17396931,38
35.Suceava16425951,45
36.Teleorman8092431,7
37.Timiș277533063,59
38.Tulcea5617371,51
39.Vaslui10858811,66
40.Vâlcea10214501,45
41.Vrancea7269310,63
42.Mun. București1065678653,69
43.Cazuri noi nealocate pe județe4196*6
TOTAL663.7994.841

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 758 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 16.506 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.01.2021 (10:00) – 08.01.2021 (10:00) au fost raportate 96 de decese (60 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

89 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.727. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.973.508 teste. Dintre acestea, 31.592 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.834 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.758 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7.797 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 8 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 28.287 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.585 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.171 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.945 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 750 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 ianuarie, 5.245 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.205.480 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.


Dhope, artistul care „deseneaza" pielea
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:04:24 0:00
XS
SM
MD
LG