Linkuri accesibilitate

Covid-19. Peste 100 de decese în ultima zi. Rata de pozitivare de 8,78%


Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți alte 2.676 de cazuri noi de coronavirus au fost depistate în ultimele 24 de ore din 30.467 de teste procesate. Rata de pozitivare este de 8,78%.

Dintre testele efectuate, 23.287 au fost RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.

Alți 111 români au murit după ce s-au infectat cu coronavirus, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 967 de pacienți COVID.

Județul Timiș este singurul în scenariul roșu cu peste trei cazuri la mia de locuitori.

Până astăzi, 2 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 732.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

678.473 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13929791,6
2.Arad15777261,1
3.Argeș20303320,69
4.Bacău18751281,00
5.Bihor20152531,35
6.Bistrița-Năsăud8278280,99
7.Botoșani9920481,48
8.Brașov289541032,12
9.Brăila9348150,76
10.Buzău901670,48
11.Caraș-Severin7714171,25
12.Călărași719090,79
13.Cluj357561692,36
14.Constanța30060971,46
15.Covasna5582240,66
16.Dâmbovița16659581,13
17.Dolj17531371,11
18.Galați18972811,35
19.Giurgiu7335190,9
20.Gorj5822380,91
21.Harghita5826130,56
22.Hunedoara13713781,47
23.Ialomița7695210,89
24.Iași31417850,87
25.Ilfov28712892,43
26.Maramureș138781272,77
27.Mehedinți5591120,71
28.Mureș16784681,02
29.Neamț12804431,31
30.Olt1059390,45
31.Prahova26138350,91
32.Satu Mare8493741,68
33.Sălaj7224281,91
34.Sibiu18549531,03
35.Suceava190461201,63
36.Teleorman9037601,03
37.Timiș327201903,17
38.Tulcea609780,74
39.Vaslui12072450,96
40.Vâlcea11111301,07
41.Vrancea7780160,41
42.Mun. București1190112521,96
43.Cazuri noi nealocate pe județe1392*252
TOTAL732.7322.676

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 905 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 18.513 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.02.2021 (10:00) – 02.02.2021 (10:00) au fost raportate 111 decese (67 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.855. Dintre acestea, 967 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.472.825 de teste RT-PCR și 128.485 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.287 de teste RT-PCR (14.755 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.532 la cerere) și 7.180 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.092 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.310 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.896 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.506 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 890 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 februarie, 4.603 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 777.500 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Cătălin Drulă despre dependența de gazul rusesc
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:26 0:00
XS
SM
MD
LG