Linkuri accesibilitate

Covid-19. Rata de infectare crește la 14,5%. 1.313 noi cazuri la circa 9 mii de teste


730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus au fost raportate în România de la debutul pandemiei

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni 1.313 noi cazuri de infectare cu coronavirus în ultimele 24 de ore din 8.995 de teste procesate. Rata de infectare a crescut la 14,5%,

Au fost înregistrate 67 de decese în rândul persoanelor infectate cu coronavirus, în vreme ce 917 bolnavi sunt internați în secțiile de terapie intensivă.

Județul Timiș este singurul din scenariu roșu, cu 3.18 cazuri la mia de locuitori.

Până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

675.767 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13850271,53
2.Arad15751171,2
3.Argeș20271390,72
4.Bacău18723301,06
5.Bihor20099201,39
6.Bistrița-Năsăud825050,98
7.Botoșani9872201,53
8.Brașov28851472,12
9.Brăila933350,81
10.Buzău9009130,5
11.Caraș-Severin7697121,3
12.Călărași718190,78
13.Cluj355871362,38
14.Constanța29963361,46
15.Covasna555870,67
16.Dâmbovița16601191,12
17.Dolj17494481,12
18.Galați18891561,33
19.Giurgiu7316170,94
20.Gorj5784170,85
21.Harghita581350,57
22.Hunedoara13635241,47
23.Ialomița7674110,89
24.Iași31332420,87
25.Ilfov28623612,57
26.Maramureș13751902,71
27.Mehedinți557970,72
28.Mureș16716181,03
29.Neamț12761121,3
30.Olt10584140,5
31.Prahova26103190,96
32.Satu Mare84191,68
33.Sălaj7196121,9
34.Sibiu18496440,96
35.Suceava18926401,67
36.Teleorman897751,02
37.Timiș325301103,18
38.Tulcea6089130,85
39.Vaslui12027280,99
40.Vâlcea11081171,04
41.Vrancea776450,47
42.Mun. București1187592742,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe1140*-118
TOTAL730.0561.313

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 373 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 18.402 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.01.2021 (10:00) – 01.02.2021 (10:00) au fost raportate 67 de decese (31 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.895. Dintre acestea, 971 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.449.538 de teste RT-PCR și 121.305 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.801 teste RT-PCR (4.033 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.768 la cerere) și 3.194 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.989 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.292 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.550 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 165 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.335 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 31 ianuarie, 6.549 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.378.225 de lei.

XS
SM
MD
LG