Linkuri accesibilitate

Covid. 3.353 de cazuri noi și 63 de decese. Rata de pozitivare se menține la 10,7%


Grupul de Comunicare Strategică a raportat vineri 3.353 de cazuri noi de COVID-19 din 25.626 teste RT-PCR (14.620 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.006 la cerere) și 5.453 teste rapide antigenice. Rata de pozitivare se menține la nivelul zilei precedentei, de 10,7%.

Alte 63 de decese au avut loc în ultimele 24 de ore, în timp ce numărul persoanelor internate pe secțiile de terapie intensivă a ajuns la 1.091.

Municipiul București și județele Cluj, Timiș și Ilfov au o incidență de peste 3 cazuri la mia de locuitori.

Până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 688.270 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

618.673 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13060571,94
2.Arad14939771,56
3.Argeș19664481,46
4.Bacău17639851,6
5.Bihor19064652,07
6.Bistrița-Năsăud7854261,37
7.Botoșani9005631,49
8.Brașov270721012,61
9.Brăila8971611,91
10.Buzău8698180,81
11.Caraș-Severin7139462,17
12.Călărași6797351,31
13.Cluj331192943,93
14.Constanța284921062,81
15.Covasna5344251,2
16.Dâmbovița15785411,76
17.Dolj164841091,63
18.Galați177311352,5
19.Giurgiu6892151,68
20.Gorj5383290,87
21.Harghita5549100,64
22.Hunedoara12596451,62
23.Ialomița7314441,52
24.Iași296131381,21
25.Ilfov268021514,56
26.Maramureș120871572,53
27.Mehedinți5319151,05
28.Mureș15916381,31
29.Neamț11888651,44
30.Olt10108310,77
31.Prahova25146631,31
32.Satu Mare7660731,49
33.Sălaj6655291,74
34.Sibiu17840411,71
35.Suceava172181841,81
36.Teleorman8459451,68
37.Timiș294822594,24
38.Tulcea5818261,51
39.Vaslui11352721,75
40.Vâlcea10493521,63
41.Vrancea7468410,78
42.Mun. București1110964693,44
43.Cazuri noi nealocate pe județe3259-131
TOTAL688.2703.353

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 788 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 17.098 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.01.2021 (10:00) – 15.01.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (40 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Ilfov.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.635. Dintre acestea, 1.091 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.129.855 de teste RT-PCR și 35.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.626 teste RT-PCR (14.620 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.006 la cerere) și 5.453 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 33.519 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.599 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.663 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 ianuarie, 4.858 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 756.300 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

XS
SM
MD
LG