Linkuri accesibilitate

Crește numărul de infectări. 4.278 de cazuri noi și 77 de decese


Peste o mie de pacienți au nevoie de asistența pe secțiile de terapie intensivă

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat miercuri 4.278 de cazuri noi de COVID-19 după prelucrarea a 35.091 de teste PCR și antigenice. Este cel mai mare bilanț zilnic din 14 ianuarie.

Au fost raportate 77 de decese, iar 1.032 de pacienți sunt internați la ATI.

Județul Brașov a intrat în scenariul roșu, cu rata de incidență de 3,04 la mie.

În prezent, în scenariul roșu sunt județele: Timiș – 5,24, Cluj – 3,42, Brașov, Ilfov și Maramureș cu 3,04.

În București au fost confirmate 707 de noi infectări, iar rata de incidență a urcat la 2,71.

Până astăzi, 3 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 812.318 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

746.779 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba15735802,35
2.Arad17534921,71
3.Argeș21291580,85
4.Bacău20550841,28
5.Bihor215851111,30
6.Bistrița-Năsăud8908401,10
7.Botoșani11105651,27
8.Brașov326301913,04
9.Brăila9893400,88
10.Buzău9631200,70
11.Caraș-Severin8404251,01
12.Călărași7687270,73
13.Cluj408633093,42
14.Constanța325111151,74
15.Covasna6008280,91
16.Dâmbovița18029721,46
17.Dolj198481231,72
18.Galați20617781,33
19.Giurgiu7957491,35
20.Gorj7083901,99
21.Harghita6300280,73
22.Hunedoara160221062,54
23.Ialomița8312351,01
24.Iași339851571,25
25.Ilfov318071623,04
26.Maramureș172191143,04
27.Mehedinți6136411,08
28.Mureș18082650,96
29.Neamț14167691,21
30.Olt11459190,78
31.Prahova27449540,73
32.Satu Mare10046881,99
33.Sălaj8169812,20
34.Sibiu202841061,86
35.Suceava21201781,14
36.Teleorman10004471,24
37.Timiș399944155,24
38.Tulcea6481230,83
39.Vaslui13123461,00
40.Vâlcea12071591,56
41.Vrancea8344280,77
42.Mun. București1308827072,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe2912*53
TOTAL812.3184.278

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 966 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 20.586 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.03.2021 (10:00) – 03.03.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (40 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au fost prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.795. Dintre acestea, 1.032 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.079.276 de teste RT-PCR și 324.488 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.392 de teste RT-PCR (17.749 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.643 la cerere) și 8.699 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 225 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 3 martie a.c.

Pe teritoriul României, 43.457 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.527 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.455 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 martie, 5.087 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 860.950 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

XS
SM
MD
LG