OSCE: Folosirea armelor grele în Donbas s-a dublat
Numărul de cazuri de utilizare a armelor grele în zona Donbas s-a dublat într-o săptămână, depășind 230%, a declarat Alexander Hug, adjunctul președintelui misiunii speciale de monitorizare a OSCEdin Ucraina.
„Saptamana trecuta a crescut numărul de cazuri înregistrate de utilizare a armelor interzise cu 230%”, – a spus Hug.
„O deosebita îngrijorare ne-o provoaca utilizarea de sisteme multiple de rachete: 400 de cazuri inregistrate saptamana trecuta,” – a spus reprezentantul OSCE.
Potrivit lui Hig, observatorii OSCE au înregistrat încălcări ale acordului de încetare a focului de două ori mai mult în comparație cu săptămâna precedentă.
„A fost a treia cea mai violentă săptămână din ianuarie 2016”, – a declarat reprezentantul misiunii.
Merkel va discuta marți Ucraina, NATO cu Trump la Washington
Donald Trump, preşedintele Statelor Unite, va solicita sfaturile cancelarului german, Angela Merkel, despre modalităţile de soluţionare a conflictului din estul Ucrainei şi despre gestionarea relaţiilor cu Rusia
Cancelara Germaniei Angela Merkel va efectua o vizită oficială în SUA pe 14 martie.
Trump va fi interesat să audă și opinia lui Merkel cu privire la modul în care se poate interacționa cu președintele rus, Vladimir Putin.
Anterior, secretarul de stat american, Rex Tillerson, după întâlnirea cu ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat la Bonn că Statele Unite sunt dispuse să colaboreze cu Rusia, dar Moscova ar trebui să își îndeplinească obligațiile în ceea ce privește Ucraina.
Rusia alege o candidată în fotoliu rulant pentru Eurovision la Kiev
Rusia a ales-o candidată pentru Eurovision 2017 pe Iulia Samoilova, o cântăreață în fotoliu rulant.
Eurovision 2017 va avea loc la Kiev, pe 9-11 mai, cu finala prevăzută pe 13.
Are loc la Kiev, pentru că anul trecut Ucraina a câştigat competiţia Eurovision 2016, cu piesa "1944", interpretată de Jamala, care cânta despre deportarea tătarilor de către Stalin. Pe următoarele două locuri în clasament s-au situat în 2016 Australia şi Rusia.
43 de țări vor participa la Eurovision. Iulia Samoilova, în fotoliu rulant încă din copilărie, va participa cu cântecul The Flame Is Burning.
UE extinde sancțiunile impuse Rusiei
Ambasadorii țărilor UE au extins astăzi sancțiunile impuse Rusiei, în ciuda faptului că până acum incertitudinea era totală la Bruxelles în legătură cu atitudinea lui Donald Trump.
Cu totul, lista persoanelor sancționate de UE se ridică acum la 152 — inclusiv vice-prim ministrul rus Dmitri Rogozin și unul din principalii propagandiști ai Kremlinului: Dmitri Kiseliov.
37 de firme si entități comerciale sunt de asemenea pe lista neagră, inclusiv companii rusești cu activități in Crimeea și cele ale separatiștilor din estul Ucrainei.
Barack Obama se arătase foarte ferm in chestiunea sancțiunilor, in vreme ce Trump a insistat în campanie că va căuta să aibă o “relație bună” cu Rusia și cu Vladimir Putin.
Chiar și în UE, țări precum Italia, Ungaria, Grecia și Cipru, care au relații comerciale strânse cu Rusia, ar dori ridicarea sancțiunilor, însă au votat astăzi în favoarea menținerii lor.
UE adăugat 6 nume suplimentare pe lista neagră a celor care nu pot călători în Europa, sau își văd conturile bancare blocate. Este vorba de 6 deputați din Duma de Stat a Rusiei proveniți din parlamentul Crimeei.