„Îngerul luptătorilor”: O doctoriță ucraineană a fost ucisă la câteva zile după ce a fost fotografiată salvând vieți
Medicul militar Iana Rîhlițka a lucrat sub presiune intensă în Bahmut, îngrijind soldații ucraineni răniți și muribunzi. Pe 3 martie, femeia a fost ucisă, cel mai probabil de proiectilele artileriei rusești.
![Un supraaglomerat spital de campanie lângă Bahmut, în estul Ucrainei, într-o fotografie realizată de un jurnalist de la AP, pe 26 februarie. În prim-plan, doctorița Iana Rîhlițka tratează un rănit.](https://gdb.rferl.org/01000000-c0a8-0242-6b04-08db1e39edc4_w1024_q10_s.jpg)
1
Un supraaglomerat spital de campanie lângă Bahmut, în estul Ucrainei, într-o fotografie realizată de un jurnalist de la AP, pe 26 februarie. În prim-plan, doctorița Iana Rîhlițka tratează un rănit.
![Iana Rîhlițka, în vârstă de 29 de ani, fotografiată pe 22 februarie. Pe 3 martie, cinci zile după ce fotografia AP a fost publicată în întreaga lume, medicul de front Rîhlițka a fost ucisă de un obuz rusesc, care a lovit mașina cu care mergea să preia răniții de pe câmpul de luptă din jurul orașului Bahmut.](https://gdb.rferl.org/01000000-c0a8-0242-c809-08db1e3a10ab_w1024_q10_s.jpg)
2
Iana Rîhlițka, în vârstă de 29 de ani, fotografiată pe 22 februarie.
Pe 3 martie, cinci zile după ce fotografia AP a fost publicată în întreaga lume, medicul de front Rîhlițka a fost ucisă de un obuz rusesc, care a lovit mașina cu care mergea să preia răniții de pe câmpul de luptă din jurul orașului Bahmut.
Pe 3 martie, cinci zile după ce fotografia AP a fost publicată în întreaga lume, medicul de front Rîhlițka a fost ucisă de un obuz rusesc, care a lovit mașina cu care mergea să preia răniții de pe câmpul de luptă din jurul orașului Bahmut.
![Un selfie postat de Rîhlițka, în iunie 2022. Omagii aduse medicului au curs pe Facebook. Un prieten își amintește: „Iana spunea cândva: În timp ce noi dormim, cineva moare pentru noi. Ieri a fost ea cea care a murit". O cunoștință care a întâlnit-o pe linia frontului scria că fusese poreclită „îngerul luptătorilor".](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-661b-08db1e3bd9ad_w1024_q10_s.jpg)
3
Un selfie postat de Rîhlițka, în iunie 2022.
Omagii aduse medicului au curs pe Facebook. Un prieten își amintește: „Iana spunea cândva: În timp ce noi dormim, cineva moare pentru noi. Ieri a fost ea cea care a murit". O cunoștință care a întâlnit-o pe linia frontului scria că fusese poreclită „îngerul luptătorilor".
Omagii aduse medicului au curs pe Facebook. Un prieten își amintește: „Iana spunea cândva: În timp ce noi dormim, cineva moare pentru noi. Ieri a fost ea cea care a murit". O cunoștință care a întâlnit-o pe linia frontului scria că fusese poreclită „îngerul luptătorilor".
![În noiembrie 2022, fotograful RFE/RL Serhi Nujnenko a fotografiat spitalul de campanie din Bahmut, unde lucra doctorița care-i trata, zi și noapte, pe soldații ucraineni răniți. ](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-d772-08db1e389204_w1024_q10_s.jpg)
4
În noiembrie 2022, fotograful RFE/RL Serhi Nujnenko a fotografiat spitalul de campanie din Bahmut, unde lucra doctorița care-i trata, zi și noapte, pe soldații ucraineni răniți.
![Se pare că Rîhlițka ar fi lucrat pentru o companie IT din Harkov, care i-ar fi putut oferi scăpare ușoară din războiul din Ucraina.](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-2219-08db1e389d2b_w1024_q10_s.jpg)
5
Se pare că Rîhlițka ar fi lucrat pentru o companie IT din Harkov, care i-ar fi putut oferi scăpare ușoară din războiul din Ucraina.
![Un prieten scria, pe 4 martie: „Ar fi putut alege calea ușoară și să părăsească țara, ar fi putut continua să lucreze fără bătăi de cap în cadrul companiei, dar a ales o altă cale, cea a unui adevărat erou”.](https://gdb.rferl.org/01000000-c0a8-0242-a543-08db1e38a148_w1024_q10_s.jpg)
6
Un prieten scria, pe 4 martie: „Ar fi putut alege calea ușoară și să părăsească țara, ar fi putut continua să lucreze fără bătăi de cap în cadrul companiei, dar a ales o altă cale, cea a unui adevărat erou”.
![Fotografie făcută din mașină, în Bahmut, pe 3 martie, chiar în ziua în care se pare că Rîhlițka ar fi fost ucisă în lupte, în apropierea orașului. Bahmut a devenit punctul central al războiului din Ucraina, pe măsură ce forțele rusești se apropie de orașul ruinat care a devenit, probabil, cel mai periculos loc din Ucraina.](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-83e5-08db1e3c3adb_w1024_q10_s.jpg)
7
Fotografie făcută din mașină, în Bahmut, pe 3 martie, chiar în ziua în care se pare că Rîhlițka ar fi fost ucisă în lupte, în apropierea orașului.
Bahmut a devenit punctul central al războiului din Ucraina, pe măsură ce forțele rusești se apropie de orașul ruinat care a devenit, probabil, cel mai periculos loc din Ucraina.
Bahmut a devenit punctul central al războiului din Ucraina, pe măsură ce forțele rusești se apropie de orașul ruinat care a devenit, probabil, cel mai periculos loc din Ucraina.
![O fotografie cu Rîhlițka postată pe pagina sa de Facebook, în mai 2021. Lucrătoarea IT a fost activă în strângerea de fonduri pentru luptătorii ucraineni încă de la începutul invaziei rusești din 2022. Ea și-a părăsit postul de angajată a unei companii IT și s-a înrolat voluntar ca medic în mai 2022.](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-4144-08db1e3a109a_w1024_q10_s.jpg)
8
O fotografie cu Rîhlițka postată pe pagina sa de Facebook, în mai 2021.
Lucrătoarea IT a fost activă în strângerea de fonduri pentru luptătorii ucraineni încă de la începutul invaziei rusești din 2022. Ea și-a părăsit postul de angajată a unei companii IT și s-a înrolat voluntar ca medic în mai 2022.
Lucrătoarea IT a fost activă în strângerea de fonduri pentru luptătorii ucraineni încă de la începutul invaziei rusești din 2022. Ea și-a părăsit postul de angajată a unei companii IT și s-a înrolat voluntar ca medic în mai 2022.
![Pe 16 martie 2022, Rîhlițka a distribuit pe Facebook o postare în care făcea o listă a femeilor pe care le cunoștea și care fuseseră ucise de invazia rusă, unele dintre ele luptând cu arma în mână. În postare se putea citi: „Dacă sunteți în căutarea unor adevărate eroine, vă rugăm să vă amintiți de aceste femei” și continua spunând că eroinele sunt „acele femei care își sacrifică energia și resursele pentru a salva, apăra, trata, proteja, hrăni și sprijini”.](https://gdb.rferl.org/01000000-0aff-0242-b4be-08db1e38968d_w1024_q10_s.jpg)
9
Pe 16 martie 2022, Rîhlițka a distribuit pe Facebook o postare în care făcea o listă a femeilor pe care le cunoștea și care fuseseră ucise de invazia rusă, unele dintre ele luptând cu arma în mână.
În postare se putea citi: „Dacă sunteți în căutarea unor adevărate eroine, vă rugăm să vă amintiți de aceste femei” și continua spunând că eroinele sunt „acele femei care își sacrifică energia și resursele pentru a salva, apăra, trata, proteja, hrăni și sprijini”.
În postare se putea citi: „Dacă sunteți în căutarea unor adevărate eroine, vă rugăm să vă amintiți de aceste femei” și continua spunând că eroinele sunt „acele femei care își sacrifică energia și resursele pentru a salva, apăra, trata, proteja, hrăni și sprijini”.
![Un selfie postat de Rîhlițka în noiembrie 2022. Înmormântarea doctoriței, care ar fi împlinit 30 de ani pe 2 aprilie, va avea loc în orașul Viniția, din centrul Ucrainei, pe 7 martie.](https://gdb.rferl.org/01000000-c0a8-0242-3702-08db1e3a109b_w1024_q10_s.jpg)
10
Un selfie postat de Rîhlițka în noiembrie 2022.
Înmormântarea doctoriței, care ar fi împlinit 30 de ani pe 2 aprilie, va avea loc în orașul Viniția, din centrul Ucrainei, pe 7 martie.
Înmormântarea doctoriței, care ar fi împlinit 30 de ani pe 2 aprilie, va avea loc în orașul Viniția, din centrul Ucrainei, pe 7 martie.