Petrolierul a fost confiscat după ce a fost interceptat și inspectat în largul orașului portuar Jask, în apele controlate de Iran, transmite agenția de știri Tasnim, care citează oficiali judiciari provinciali din sudul provinciei Hormozgan,
„Pe lângă transportul organizat de combustibil de contrabandă, vasul a ignorat ordinul de oprire și a încercat să scape”, a declarat Mojtaba Ghahremani, șeful sistemului judiciar provincial din Hormozgan, citat de Tasnim.
El a spus că petrolierul nu avea documente de navigație și de încărcare corespunzătoare și avea radarul oprit. Echipajul „distrugea în mod deliberat echipamentul navei în momentul confiscării”, a spus Ghahremani.
Fars, o altă agenție de știri semioficială, a relatat că echipajul este interogat. Aceasta a precizat că membrii echipajului proveneau din țări din Asia de Sud, inclusiv India, Sri Lanka și Bangladesh.
Ghahremani nu a tranmis care cum se numește țara care deținea nava.
Teheranul are un lung istoric de confiscare a navelor în Golful Persic, o cale navigabilă vitală pentru aprovizionarea globală cu combustibil. De-a lungul anilor, Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran a acuzat majoritatea petrolierelor confiscate că transportă combustibil de contrabandă, dar nu a reușit să susțină astfel de acuzații.
Luna trecută, IRGC a confirmat confiscarea unui petrolier străin numit Talara. Acesta a fost reținut pe 14 noiembrie, la o zi după ce agențiile de știri au relatat că un petrolier a fost deviat din Emiratele Arabe Unite către apele iraniene.
Europa Liberă România e pe Google News. Abonați-vă AICI.