Mai mulți oficiali iranieni de rang înalt au fost uciși
Israelul a declarat că a ucis mai mulți oficiali de rang înalt, inclusiv pe șeful Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice.
Peste 200 de persoane au fost ucise în Iran, potrivit organizației Semiluna Roșie. Cel puțin 108 au fost ucise când atacurile americane și israeliene au lovit o școală de fete, potrivit Iranului.
Stare de urgență în Israel
Israelul a declarat stare de urgență în toată țara, a interzis adunările publice, a închis școlile și companiile și a mutat pacienții spitalizați în unități subterane pe 28 februarie.
Teheranul a lansat rachete asupra Israelului ca represalii pentru un atac comun americano-israelian asupra Iranului, după cum au relatat agențiile de știri.
Presa de stat din Iran a confirmat moartea liderului suprem Ali Khamenei
Presa de stat iraniană a anunţat că liderul suprem al ţării, ayatollahul Ali Khamenei, a fost într-adevăr ucis în atacurile americano-israeliene, relatează The Guardian.
Cu câteva ore în urmă, preşedintele Donald Trump anunţase pe reţelele sociale că Khamenei a fost ucis în atacurile americane şi israeliene asupra Teheranului.
Un prezentator al postului public de televiziune iranian a anunţat moartea lui Khamenei, citind o declaraţie în limba farsi în hohote de plâns.