Donald Trump avertizează Iranul: „vom lovi cu o forță nemaiîntâlnită până acum”
Președintele american, Donald Trump, avertizează duminică, într-o nouă postare pe reţeaua sa socială, că Iranul ar putea fi „mai puternic ca niciodată” și ameninţă că va răspunde „cu o forţă nemaiîntâlnită”.
„Iranul tocmai a declarat că astăzi va lovi foarte tare, mai tare decât a lovit vreodată“, a scris președintele american pe Truth Social.
„Însă ar fi bine să nu facă asta, deoarece, dacă o vor face, îi vom lovi cu o forță nemaiîntâlnită până acum”, a adăugat Trump pe Truth Social.
Avertismentul vine după ce sirenele au început să sune dimineață în Israel și în Dubai, Emiratele Arabe Unite, Doha, precum și la Manama, capitala Bahreinului, unde s-au auzit iar explozii puternice.
Sâmbătă seara, preşedintele Donald Trump anunța într-o postare pe Truth Social că Ali Khamenei, liderul regimului islamic de la Teheran, „unul dintre cei mai răi oameni din istorie”, este mort.
La câteva ore după acest anunţ, duminică dimineaţă, presa de stat iraniană a confirmat decesul liderului suprem. Fiica, nepotul, nora şi ginerele său au fost, de asemenea, ucişi în atacuri.
Iranul a lansat atacuri de represalii asupra statelor vecine din Golf, ca răspuns la atacurile SUA şi Israelului, lovind o serie de alte ţinte.
Cine conduce Iranul acum
Teheranul a confirmat duminică moartea liderului suprem Ali Khamenei, ucis în operațiunea militară americano-israeliană, la care a ripostat cu lovituri asupra Israelului și mai multor țări arabe care găzduiau baze militare americane, relatează agențiile internaționale de presă.
Tranziția va fi asigurată de un triumvirat format din președintele iranian, Masoud Pezeshkian, șeful puterii judiciare în Iran, Gholamhossein Mohseni Ejei, precum și dintr-un membru al Consiliului Gardienilor Constituției, a anunțat televiziunea de stat.
Președintele parlamentului iranian amenință cu reciprocitate
Președintele parlamentului iranian, Ali Larijani, a apărut la televiziunea de stat și a promis reciprocitate față de „grupurile secesioniste”. El a declarat că va înființa astăzi un „consiliu de conducere temporar”.
Acest triumvirat este format din președintele iranian, Masoud Pezeshkian, șeful puterii judiciare în Iran, Gholamhossein Mohseni Ejei, precum și dintr-un membru al Consiliului Gardienilor Constituției, după cum a anunțat televiziunea de stat.
Marco Rubio, convorbire cu liderii G7 despre Iran
Secretarul de Stat american Marco Rubio va avea duminică o convorbire cu liderii G7 despre Iran, a confirmat CBS, partenerul de știri al BBC.
Aceasta este una dintre numeroasele convorbiri pe care administrația Trump urmează să le aibă cu lideri globali și legislatori americani în următoarele zile.
AFP: Ce baze are armata SUA în Orientul Mijlociu
Principalele baze americane din Orientul Mijlocuiu, care se află sub comanda Centrală a Forțelor Militare SUA (CENTCOM):
- Bahrain
Micuțul regat din Golf găzduiește o unitate cunoscută sub numele de Naval Support Activity Bahrain, unde se află Flota a V-a a Marinei SUA și sediul Comandamentului Naval Central al SUA.
Portul adânc al Bahrainului poate primi cele mai mari nave militare americane, precum portavioanele, iar Marina SUA folosește această bază din 1948, când instalația era operată de Marina Regală Britanică.
Mai multe nave americane au portul de origine în Bahrain, inclusiv nave anti-mină și nave de sprijin logistic.
- Irak
Statele Unite au trupe în regiunea autonomă kurdă din Irak, ca parte a coaliției internaționale împotriva grupării Stat Islamic, dar misiunea lor urmează să se încheie până în septembrie, conform unui acord între Washington și Bagdad.
Forțele americane și-au încheiat deja retragerea din facilitățile din Irakul federal — al cărui guvern este un aliat apropiat al Iranului, dar și partener strategic al Washingtonului — conform aceluiași acord.
Forțele SUA din Irak și Siria au fost ținta unor atacuri repetate din partea militanților pro-Iran după izbucnirea războiului din Gaza în octombrie 2023, dar au răspuns cu lovituri puternice asupra țintelor legate de Teheran, iar atacurile s-au diminuat în mare măsură.
- Kuweit
Kuweitul găzduiește mai multe baze americane, inclusiv Camp Arifjan. Armata SUA are, de asemenea, stocuri de echipamente și provizii în țară.
Baza aeriană Ali al-Salem găzduiește 386th Air Expeditionary Wing, descrisă de armată drept „principalul hub de transport aerian și poartă de livrare a puterii de luptă către forțele comune și de coaliție” din regiune. În plus, SUA dețin drone MQ-9 Reaper în Kuweit.
- Qatar
Baza aeriană Al Udeid din Qatar include componentele înainte ale CENTCOM, precum și forțele aeriene și forțele de operațiuni speciale ale comandamentului.
Baza găzduiește, de asemenea, aeronave de luptă rotative și 379th Air Expeditionary Wing, care include „transport aerian, realimentare aeriană, informații, supraveghere și recunoaștere, și echipamente pentru evacuare aeromedicală.”
Iranul a lansat rachete asupra Al Udeid în iunie anul trecut, ca răspuns la loviturile SUA vizând facilități nucleare iraniene.
- Siria
Statele Unite au menținut ani de zile trupe în Siria ca parte a eforturilor internaționale împotriva grupării Stat Islamic, care a apărut în urma războiului civil și a ocupat părți mari din Siria și Irak.
Forțele americane sunt în prezent în proces de retragere din Siria, iar trei surse au declarat AFP săptămâna aceasta că ieșirea americană va fi completă în decurs de o lună.
- Emiratele Arabe Unite
Baza aeriană Al Dhafra din EAU găzduiește 380th Air Expeditionary Wing a SUA, o forță compusă din 10 escadrile de aeronave și care include, de asemenea, drone MQ-9 Reaper.
Aeronavele de luptă au rotit prin Al Dhafra, care găzduiește și hub-ul Forțelor Aeriene SUA pentru „antrenamente avansate de război aerian.”
Sursa : AFP