Ilie Bolojan a declarat că România trebuie să evite o situație precum cea din 2024 – care a dus la anularea alegerilor prezidențiale – despre care a spus că a fost „o situație excepțională”.
„Nu ne-a făcut bine nici ca societate, nici ca ţară, asta este realitatea. Deci este total de evitat orice fel de situaţie în care să fim în situaţia de a mai anula alegeri”, a spus, luni seară, președintele interimar, într-un interviu pentru Antena 1, citat de News.ro
„Eu îmi doresc şi atât cât ţine de mine, atât în discuţiile cu cei care au responsabilităţi şi conduc instituţii care au competenţe în derularea alegerilor este fiecare să-şi facă datoria, toate instituţiile să funcţioneze în aşa fel încât să avem nişte alegeri libere în care toţi candidaţii să se poată exprima, să-şi spună punctele de vedere.”
El a mai spus că a constatat că instituţii precum Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații, Consiliul Național al Audioviziualului și Autoritatea Electorală Permanentă – implicate în gestionarea alegerilor şi în supravegherea procesului preelectoral – au început să colaboreze pentru ca situaţii precum cea de anul trecut să nu se repete.
Bolojan a admis că, la scrutinul prezidenţial de la finalul anului 2024, unele instituţii au fost „prinse pe picior greşit”.
România a anulat alegerile prezidențiale din 2024 după ce primul tur al scrutinului a fost câștigat de candidatul filorus Călin Georgescu. Acesta ar fi beneficiar de sprijinul unor actori statali și nestatali – a concluzionat Curtea Constituțională – care a considerat că procesul electoral a fost astfel viciat.
Georgescu a încercat să candideze și la alegerile din mai 2025, însă Biroul Electoral Central i-a respins candidatura.
Alegerile prezidențiale din România vor avea loc pe 4 mai. Unsprezece candidați au fost validați de Biroul Electoral Central.
Europa Liberă România e pe Google News. Abonați-vă AICI