Pe scurt
- Aproximativ 500 de profesori din învățământul preuniversitar și universitar, precum și studenți, au protestat miercuri în fața Palatului Cotroceni.
- Ei sunt nemulțumiți de măsurile de austeritate care afectează educația.
- De asemenea, profesorii reclamă că nu s-au întâlnit cu președintele în noiembrie anul trecut, așa cum promisese Nicușor Dan după protestul masiv din Educație, din septembrie 2025.
Cele trei mari sindicate din Educație – Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia Sindicatelor din Educaţie Spiru Haret şi Federaţia Naţională Sindicală Alma Mater – împreună cu studenții de la Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România au protestat miercuri față de măsurile recente din domeniu.
Câteva sute de profesori au mers în fața palatului prezidențial, iar unii dintre ei aveau bannere pe care au scris mesaje prin care arătau că educația e o investiție: „Performanţa se susţine, nu se sancţionează”, „Voi aveţi buget, noi avem griji”.
Studenţii sunt și ei nemulțumiți de măsurile luate de guvern – limitarea transportului gratuit, reducerea burselor şi bugetul alocat Educaţiei.
„Transportul a fost limitat, fondul de burse a fost mult redus, iar în această perioadă vedem creșterea taxelor de școlarizare, la unele facultăți cu 20-30%, și auzim că bugetul educției ar urma să fie mai mic decât anul trecut. Toate acestea nu fac decât să împovăreze studenții”, a spus Sergiu Covaci, președintele Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești (ANOSR).
Câteva zeci de studenți s-au alăturat la protestul profesorilor, nemulțumiți de tăierea burselor.
Profesorii din învățământul preuniversitar spun că președintele Nicușor Dan le-a promis, în septembrie 2025, că se va întâlni cu ei pe 8 noiembrie, după ce va fi analizat consecințele măsurilor luate de guvern în educație.
Însă întâlnirea nu a mai avut loc, pentru că Palatul Cotroceni nu a fost gata cu analiza, spun profesorii.
„Am venit pentru a discuta cu domnul președinte, care ne-a promis anul trecut că în două luni va vedea efectele măsurilor propuse de Legea 141 / 2025 pentru noi, pentru învățământ, și au trecut mai bine de patru luni și a uitat de noi. De la noi au fost tăiate cele mai multe posturi din sistemul bugetar”, spune Ana Maria Voicu, profesoară de biologie din Bacău.
Reprezentanții profesorilor din mai multe județe au venit la București.
Nicu Cotescu, profesor și președinte al Spiru Haret, filiala Dolj, spune la rândul său că a venit „să vadă ce mai face domnul președinte”.
„Din păcate, domnul președinte a uitat să își exercite rolul de mediator între partenerii sociali. Și se pare că dialogul nu mai există în România. Este o tensiune foarte mare în școli.”
„Avem colegi cărora li sau redus veniturile cu sume între 100 și 2.000 de lei. Ceea ce e inadmisibil. Din păcate, s-a făcut economie de la educație, ca de fiecare dată în ultimii 35 de ani. Și vrem să îi întrebăm pe guvernanți ce au profesorii. Doar anul trecut educație a pierdut 13 miliarde de lei”, spune Cotescu.
Profesorii universitari sunt nemulțumiți de tăierea sporului de doctorat.
O parte dintre protestatari au fost dintre profesorii universitari, nemulțumiți și ei de bugetul educației și de tăierea sporului de doctorat.
Anca Sipoș, profesoară de automatică la Universitatea Lucian Blaga Sibiu, spune că nu e de acord cu tăierea sporului de doctorat.
„Mie îmi e rușine pentru că țara asta nu ține la oamenii care fac totuși performanță. Eu am două doctorate luate foarte greu. Multe doctorate se și plătesc. În momentul în care ne-am luat doctoratul, înseamnă că am devenit cercetători”, afirmă Sipoș.
Profesorii i-au cerut președintelui Nicușor Dan o întâlnire.
După miting, reprezentanții profesorilor au intrat la Palatul Cotroceni, unde s-au întâlnit cu consilierii lui Nicușor Dan și i-au lăsat o scrisoare.
„A prezenta tăierile bugetare drept reformă este nu doar înșelător, ci extrem de periculos pentru viitorul economic al acestei țări și pentru democrația noastră fragilă. Este un mesaj profund descurajant pentru tinerii bine pregătiți sau pentru cei interesați de o carieră în aceste domenii și riscă să accelereze exodul competenței din România”, i-au scris sindicaliștii președintelui.
Ei i-au mai spus că măsurile adoptate transmit „un mesaj periculos de indiferență, de neputință și lipsă de viziune strategică”.
„Există riscul real de a inversa tendinţa de creștere treptată a finanțării, care a caracterizat guvernările precedente și de a ajunge la primul buget al educației aflat în vizibilă scădere, raportat la anul anterior”, au mai scris sindicaliștii.
Măsuri luate de guvern care îi nemulțumesc pe profesori și studenți
- Limitarea reducerii de 90% la transportul feroviar pentru studenţi doar pentru ruta domiciliu - centru universitar, din 1 ianuarie 2025, prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului României nr. 156/2024.
- Adoptarea Legii nr. 141/2025, care a dus la tăierea fondului de burse şi protecţie socială cu aproximativ 52%.
- Creșterea numărului de elevi la clasă, majorarea normei didactice de predare, diminuarea tarifului la plata cu ora – luate prin Legea 141/2025, privind unele măsuri fiscal bugetare.
- Tăierea indemnizației pentru titlul științific de doctor.
Europa Liberă România e pe Google News. Abonați-vă AICI.