Linkuri accesibilitate

Criza din Ucraina. LiveBlog (Dan Alexe)

Ucraina văzută de la Bruxelles.

11:25 1.11.2015

Kievul se întreabă dacă va avea loc un nou Maidan

Protest AvtoMaidan în Kiev, sâmbătă.
Protest AvtoMaidan în Kiev, sâmbătă.


Protestele au încetat astăzi în Kiev, după ce sâmbătă a plutit amenințarea izbucnirii unui nou Maidan, de astă dată nemulțumirea fiind dirijată împotriva lui Poroșenko

În jur de 100 de deputaţi, foşti combatanţi care au participat la conflictul armat din estul Ucrainei, precum şi militanţi cunoscuţi ai societăţii civile, s-au aflat sâmbătă în zeci de maşini care au încercuit reşedinţa de lux a preşedintelui Petro Poroşenko în semn de protest faţă de faptul că nu şi-a respectat promisiunea de a lupta împotriva corupţiei.

Acest tip de protest, organizat în apropierea reşedinţei prezidenţiale din Kozyn, la periferia Kievului, este primul de acest tip organizat împotriva preşedintelui. "Poroşenko acoperă corupţia", "Destituirea este un lucru uşor", era scris pe pancartele purtate de manifestanţi.

Manifestaţia a fost organizată de Avtomaidan, mişcare ce s-a făcut cunoscută în cursul celor trei luni de proteste proeuropene reprimate violent şi care au condus la destituirea preşedintelui prorus Viktor Ianukovici în februarie 2014 şi apoi la alegerea lui Poroşenko.

15:07 31.10.2015

Adversar al lui Poroșenko arestat

Ghenadi Korban
Ghenadi Korban
Forțele de securitate ucrainene l-au arestat în Dnipropetrovsk pe Ghenadi Korban, fost candidat la primăria Kievului, un apropiat al oligarhului, fost guvernator local, Ihor Kolomoiski.

Pe 25 martie, Poroşenko îl demisese deja pe Kolomoiski din funcția de guvernator în Dnipropetrovsk.

Initial cei doi au fost aliaţi, dar conflictul dintre ei a inceput în legatura cu controlul asupra doua companii de stat din domeniul energetic - UkrTransNafta si Urknafta. Saptamina trecuta, Parlamentul de la Kiev a votat o lege prin care puterile lui Kolomoiski au fost reduse in consiliile de administratie ale celor companii.

Cind guvernul de la Kiev a incercat sa il demita pe presedintele de la UkrTransNafta, Kolomoiski a luat cu asalt, cu trupele sale particulare, biroul din Kiev al companiei, blocind scurtă vreme activitatea companiei.

Arestarea generalului, la scurtă vreme după alegerile locale, e interpretată ca o răzbunare a lui Poroșenko.
15:02 31.10.2015

Rusia va impune un embargo alimentar total Ucrainei

Premierul rus Dmitri Medvedev a anunțat impunerea embargoului alimentar împotriva Ucrainei si majorarea taxelor vamale pentru celelalte produse.

De pe 1 ianuarie, Rusia înaspreşte taxele vamale in scopul protectiei pietei sale și impune sancțiuni economice împotriva Ucrainei, a scris pe Facebook premierul rus.
14:59 31.10.2015

Acţiunile Rusiei în Euronews au fost sechestrate



Printre activele rusești asupra carora a fost impus sechestru la cererea foștilor acționari Yukos se numara şi cota de 7,5% de actiuni deținută de VGTRK (Compania de Radioteleviziune a Rusie) la canalul tv european Euronews, scrie RBC.

O sursa apropiata de radiodifuzorul francez susține că sechestrul nu a avut niciun efect asupra activității Euronews.

Euronews SA gestionează canalul de știri omonim, lansat în 1993 și care acum emite în 13 limbi. Programele Euronews sunt urmarite în 425 milioane de gospodării din 158 de țări.

VGTRK a devenit acționar al Euronews în 2001, achiziționand un pachet de 1,8% din actiunile companiei. În anul 2004, ponderea VGTRK în Euronews a crescut la 16%.

Încarcă mai mult

XS
SM
MD
LG