Linkuri accesibilitate

Covid.19 - Crește numărul de teste, cresc și cazurile. 4.637 de noi infectări și 135 de decese


Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți 4.637 de noi cazuri de infectare cu coronavirus depistate în Românie în ultimele 24 de ore, perioadă în care au fost procesate 24.242 de teste. Rata de pozitivare este de 19,1%.

135 de persoane infectate cu coronavirus și-au pierdut viața în ultimele 24 de ore, în timp ce 1.162 de bolnavi sunt internați în secțiile de terapie intensivă.

Un sfert din noile cazuri de infectare, mai exact 1319, au fost raportate în București. Capitala ajunge la o incidență cumulativă la 14 zile de 3,97 cazuri la mia de locuitori.

Până astăzi, 29 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 623.066 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

549.262 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba12105461,94
2.Arad13863431,69
3.Argeș183471301,99
4.Bacău16076751,4
5.Bihor17492932,08
6.Bistrița-Năsăud7226471,56
7.Botoșani8102791,6
8.Brașov248261823,16
9.Brăila8080782,82
10.Buzău8146281,16
11.Caraș-Severin6220531,73
12.Călărași6191491,57
13.Cluj290431533,37
14.Constanța256991763,22
15.Covasna4956190,73
16.Dâmbovița14498811,73
17.Dolj14894111,41
18.Galați15603992,49
19.Giurgiu6212531,95
20.Gorj5014200,62
21.Harghita5287240,4
22.Hunedoara114681121,63
23.Ialomița6636362,27
24.Iași266942391,09
25.Ilfov234172394,96
26.Maramureș10439691,59
27.Mehedinți4929351,32
28.Mureș14836491,54
29.Neamț10864481,05
30.Olt9276230,75
31.Prahova237051861,69
32.Satu Mare6887601,03
33.Sălaj6111120,86
34.Sibiu16784561,71
35.Suceava154991411,28
36.Teleorman7494922,23
37.Timiș253942773,41
38.Tulcea5284311,97
39.Vaslui10119691,87
40.Vâlcea9700741,55
41.Vrancea7029300,84
42.Mun. București9865513193,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe3966*-99
TOTAL623.0664.637

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 866 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 15.469 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.12.2020 (10:00) – 29.12.2020 (10:00) au fost raportate 135 de decese (89 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.628. Dintre acestea, 1.162 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.751.057 de teste. Dintre acestea, 24.242 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.541 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.701 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 349 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 29 decembrie.

Pe teritoriul României, 33.613 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.429 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.355 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 66 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 decembrie a.c., 5.215 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.140.170 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal, în care sunt cercetate 4 persoane.

Prima tranșă de vaccin Moderna, intrarea prin Vama Nădlac
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:00:13 0:00
XS
SM
MD
LG