Linkuri accesibilitate

Covid-19. Cu circa 1.500 de noi cazuri, Bucureștiul se apropie de incidența de 6


1.339 de pacienți sunt internați la ATI

Grupul de Comunicare Strategică a raportat 3.743 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, din care 1.446 în București, din doar 13.552 de teste efectuate în ultimele 24 de ore.

Rata de incidență crește în București la 5,67, iar autoritățile discută inclusiv posibilitatea carantinării Capitalei după o creștere considerabilă a numărului de cazuri din ultimele zile.

Au mai fost raportate 60 de decese în rândul persoanelor infectate, iar 1.339 de pacienți sunt internați la ATI.

Până astăzi, 22 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 900.858 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

808.754 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba17363473,39
2.Arad19391693,00
3.Argeș22780711,79
4.Bacău22264901,74
5.Bihor23688912,62
6.Bistrița-Năsăud9700221,89
7.Botoșani12051371,60
8.Brașov366511704,62
9.Brăila10882212,33
10.Buzău10319291,15
11.Caraș-Severin9066221,56
12.Călărași8403251,81
13.Cluj455222364,30
14.Constanța360041613,57
15.Covasna650601,65
16.Dâmbovița19704972,58
17.Dolj223591372,50
18.Galați225841252,30
19.Giurgiu9075552,92
20.Gorj8197282,26
21.Harghita6747151,08
22.Hunedoara18437564,18
23.Ialomița8988201,90
24.Iași368261232,22
25.Ilfov363492366,78
26.Maramureș18811332,11
27.Mehedinți6813311,89
28.Mureș19422211,78
29.Neamț15668401,94
30.Olt12402451,54
31.Prahova290961301,66
32.Satu Mare11230262,32
33.Sălaj9218193,21
34.Sibiu22148962,92
35.Suceava22322351,03
36.Teleorman11021632,05
37.Timiș462741555,97
38.Tulcea6975251,56
39.Vaslui14108371,38
40.Vâlcea13507532,53
41.Vrancea8987191,24
42.Mun. București14919314465,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe3807*-514
TOTAL900.8583.743

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 589 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 22.268 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.03.2021 (10:00) – 22.03.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (26 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR și 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.653 la cerere) și 5.650 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.720 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.592 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.920 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 115 persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 21 martie, 8.760 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.045.470 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 4 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

XS
SM
MD
LG