Linkuri accesibilitate

Covid-19. Doar 3.240 de cazuri pe fondul testelor puține. Alte 130 de decese, printre care un copil de 4 ani


Autoritățile au anunțat luni 3.240 de noi cazuri de coronavirus venite pe fondul unui număr scăzut de teste, specific zilelor de luni când se raportează testele efectuate în weekend. În total, au venit rezultatele a 11.445 de teste, rata de pozitivare ajunge la 28,3%.

Alte 130 de decese au avut loc în ultima zi, printre care și o fetiță de 4 ani care avea comorbidități, inclusiv imunodeficiență celulară.

Numărul pacienților pe secțiile de terapie intensivă a ajuns la 1.076, în timp ce în spitale sunt internate 12.688 de persoane infectate cu Covid-19.

Rata de incidență ajunge în București la 5,14 cazuri la mia de locuitori, în timp ce patru județe (Sibiu, Sălaj, Cluj, Timiș) depășesc 6 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile.

Până astăzi, 9 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 306.991 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

206.793 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba65601025,47
2.Arad71402094,99
3.Argeș85771592,57
4.Bacău9610822,47
5.Bihor90592085,52
6.Bistrița-Năsăud3652503,46
7.Botoșani4108522,54
8.Brașov120082394,56
9.Brăila3888551,82
10.Buzău4739931,99
11.Caraș-Severin3202532,59
12.Călărași2375911,74
13.Cluj127381216,34
14.Constanța81905783,67
15.Covasna2830453,36
16.Dâmbovița79361713,2
17.Dolj8416743,86
18.Galați7179901,75
19.Giurgiu2360341,87
20.Gorj3423431,82
21.Harghita3656282,69
22.Hunedoara5320582,7
23.Ialomița28401442,54
24.Iași13032922,46
25.Ilfov80811363,48
26.Maramureș59161793,59
27.Mehedinți2623482,09
28.Mureș72401124,39
29.Neamț7266742,69
30.Olt44941951,36
31.Prahova128585933,77
32.Satu Mare27041403,03
33.Sălaj3978146,59
34.Sibiu80422146,6
35.Suceava10470352,09
36.Teleorman3854462,57
37.Timiș126852536,25
38.Tulcea1855351,51
39.Vaslui58191012,02
40.Vâlcea6047472,94
41.Vrancea3984401,46
42.Mun. București439508895,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe2287*-2782
TOTAL306.9913.240

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 991 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 8.009 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.11.2020 (10:00) – 09.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (72 bărbați și 58 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 24 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.688. Dintre acestea, 1.076 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.488.090 de teste. Dintre acestea, 11.445 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.286 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.159 la cerere.

Pe teritoriul României, 41.024 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 24.762 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 72.980 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.738 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore 8.487 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.455.795 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Ultima săptămână la Primărie a celui mai longeviv edil din România
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:07:47 0:00
XS
SM
MD
LG