Linkuri accesibilitate

Covid-19. O nouă scădere ușoară la 5.697 de cazuri noi și 107 decese


Grupul de Comunicare Strategică a anunțat joi 5.697 de cazuri noi de COVID din 28.099 de teste prelucrate. Rata de pozitivare este de 20,2%, o nouă scădere ușoară după ce timp de peste o lună s-a menținut constant peste 25%.

Alte 107 decese au fost raportate în rândul pacienților infectați cu coroanvirus, iar 1297 de pacienți sunt internați la Terapie Intensivă.

Cele mai multe cazuri noi au fost înregistrate în București – 903, Ilfov – 340, Constanța – 305, Iași – 300.

Incidența cumulativă scade însă în București la 6,64 de cazuri la mia de locuitori, după ce ieri era de 7,01.

Până astăzi, 17 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 577.446 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

477.139 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba11515853,05
2.Arad132191073,16
3.Argeș171751533,52
4.Bacău151961202,24
5.Bihor164451743,08
6.Bistrița-Năsăud6777552,39
7.Botoșani7391511,94
8.Brașov230702165,02
9.Brăila7257943,25
10.Buzău7702711,95
11.Caraș-Severin5743662,29
12.Călărași5673492,78
13.Cluj264731524,79
14.Constanța235853055,95
15.Covasna4759141,51
16.Dâmbovița136001122,63
17.Dolj141311881,87
18.Galați136711743,00
19.Giurgiu5552522,54
20.Gorj4828230,86
21.Harghita5139700,84
22.Hunedoara10662962,74
23.Ialomița5997773,05
24.Iași246113002,01
25.Ilfov208313406,45
26.Maramureș9774831,82
27.Mehedinți4609271,76
28.Mureș141091002,54
29.Neamț10383711,4
30.Olt86681071,16
31.Prahova224431852,85
32.Satu Mare6576502,23
33.Sălaj5946171,41
34.Sibiu160871093,02
35.Suceava14610921,51
36.Teleorman6741892,25
37.Timiș230472504,21
38.Tulcea4809573,09
39.Vaslui92951012,13
40.Vâlcea9180762,26
41.Vrancea6555281,05
42.Mun. București893989036,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe4214208
TOTAL577.4465.697

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.035 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 13.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.12.2020 (10:00) – 17.12.2020 (10:00) au fost raportate 107 decese (57 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.860. Dintre acestea, 1.297 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.534.197 de teste. Dintre acestea, 28.099 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.117 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.982 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 182 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 decembrie.

Pe teritoriul României, 42.782 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.296 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.638 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 123 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.927 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.066 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 decembrie a.c., 5.801 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.066.790 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Proteste în Georgia față de restricțiile legate de coronavirus
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:00:50 0:00
XS
SM
MD
LG