Linkuri accesibilitate

Covid-19. Rata de pozitivare de 32%. 3.130 de noi cazuri și 78 de decese


Grupul de Comunicare Strategică a anunțat 3.130 de cazuri noi de COVID din 9.550 de teste prelucrate în ultimele 24 de ore. Rata de pozitivare este una ridicată de 32%.

Alte 78 de decese au fost raportate de către autorități, în timp ce numărul persoanelor internate pe secțiile de terapie intensivă a ajuns la 1.100.

Bucureștiul și județele Ilfov și Timiș sunt singurele cu peste 3 cazuri la mia de locuitori, în scenariul roșu.

Până astăzi, 4 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 643.559 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

577.198 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba12392551,74
2.Arad14156411,36
3.Argeș187781091,59
4.Bacău16534601,25
5.Bihor17912861,7
6.Bistrița-Năsăud744731,51
7.Botoșani8358351,44
8.Brașov25515352,48
9.Brăila8340182,07
10.Buzău8337200,93
11.Caraș-Severin6513431,6
12.Călărași6383201,31
13.Cluj302441832,94
14.Constanța266211432,75
15.Covasna505650,73
16.Dâmbovița14892421,46
17.Dolj15420751,29
18.Galați16228661,72
19.Giurgiu6425521,71
20.Gorj5106150,57
21.Harghita534660,4
22.Hunedoara11774331,31
23.Ialomița6900491,82
24.Iași276811271,19
25.Ilfov246472534,16
26.Maramureș108911181,69
27.Mehedinți5066221,16
28.Mureș15213411,25
29.Neamț11140190,97
30.Olt9529190,67
31.Prahova24142691,3
32.Satu Mare706711,02
33.Sălaj625711,02
34.Sibiu17134261,39
35.Suceava15910521,23
36.Teleorman7812291,99
37.Timiș264501843,12
38.Tulcea5468271,49
39.Vaslui10506271,64
40.Vâlcea9961211,32
41.Vrancea7146150,51
42.Mun. București1026945223,43
43.Cazuri noi nealocate pe județe4168*363
TOTAL643.5593.130

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Până astăzi, 16.057 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.01.2021 (10:00) – 04.01.2021 (10:00) au fost raportate 78 de decese (46 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.148. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.837.361 de teste. Dintre acestea, 9.550 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.320 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.230 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 138 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 4 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 30.529 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.957 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 43.389 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.395 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 ianuarie, 4.339 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 842.392 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Proteste în Georgia față de restricțiile legate de coronavirus
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:00:50 0:00
XS
SM
MD
LG