Linkuri accesibilitate

Covid-19. Record de 213 decese. 7.439 de cazuri noi, dintre care aproape 2.000 în București


Grupul de comunicare strategică a anunțat marți 213 decese în rândul pacienților infectați cu coronavirus, cel mai număr în România de la debutul pandemiei. Astfel, bilanțul deceselor în România crește la 12.660.

Au fost raportate și 7.439 de noi cazuri de infectare cu coronavirus, după prelucrarea a 29.151 de teste în ultimele 24 de ore. Rata de infectare este în media ultimelor săptămâni, de 25,5%.

Numărul persoanelor internate pe secțiile de terapie intensivă a ajuns la 1.276.

Dintre noile cazuri raportate, 1.946 sunt doar din București. Capitala ajunge astfel la o incidență cumulativă de 6,56 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile.

Până astăzi, 8 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 524.675 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

416.797 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba10672693,78
2.Arad12215783,93
3.Argeș155291864,42
4.Bacău141641072,51
5.Bihor152011503,92
6.Bistrița-Năsăud6272992,48
7.Botoșani68181102,31
8.Brașov208982085,05
9.Brăila6313933,27
10.Buzău7078612,03
11.Caraș-Severin5249622,37
12.Călărași5018773,34
13.Cluj242864645,59
14.Constanța202532817,13
15.Covasna4456351,82
16.Dâmbovița124431422,91
17.Dolj13022602,49
18.Galați119541433,37
19.Giurgiu4808423,2
20.Gorj4590261,2
21.Harghita4863291,03
22.Hunedoara97351613,15
23.Ialomița5320903,28
24.Iași222833532,47
25.Ilfov177382237,32
26.Maramureș9126782,17
27.Mehedinți4268341,98
28.Mureș13032872,95
29.Neamț9853671,57
30.Olt7963311,26
31.Prahova207161823,32
32.Satu Mare6142963,09
33.Sălaj5704181,89
34.Sibiu15126914,64
35.Suceava138011261,6
36.Teleorman6069792,32
37.Timiș208572443,92
38.Tulcea4218523,21
39.Vaslui8503862,22
40.Vâlcea8536912,52
41.Vrancea6103531,57
42.Mun. București7779619466,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe5684729
TOTAL524.6757.439

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.275 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 12.660 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.12.2020 (10:00) – 08.12.2020 (10:00) au fost raportate 213 decese (119 bărbați și 94 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 68 decese la categoria de peste 80 de ani.

201 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.571. Dintre acestea, 1.276 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.293.672 de teste. Dintre acestea, 29.151 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 19.176 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.975 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 249 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 8 decembrie.

Pe teritoriul României, 42.582 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.957 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.867 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 128 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.199 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.027 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 decembrie a.c., 3.403 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 564.101 lei.

De asemenea, structurile abilitate ale Poliției au constatat, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Percheziții măști false
Așteptați
Embed

Nici o sursă media

0:00 0:00:37 0:00
XS
SM
MD
LG