Ucraina nu va relua în totalitate zborurile internaţionale în vara aceasta
Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, a spus că Ucraina va încerca să reia în viitorul apropiat cursele aeriene interne, însă a precizat că reluarea completă a zborurilor internaționale pentru călători nu va avea loc în timpul acestei veri.
„Cred că în vară vom încerca să începem reluarea traficului aerian intern. În ceea ce priveşte legăturile aeriene internaționale, este un pic mai complicat, pentru că decizia în acest sens nu depinde doar de noi. Chiar şi ţările din UE care sunt destinații turistice tradiţionale meditează acum asupra acestei chestiuni, pentru a rezolva această problemă. Voi fi direct şi voi spune că, vara aceasta, nu va avea loc o reluare completă a traficului aerian internațional.
În mod sigur, nu va fi aşa cum era înainte” – a explicat şeful diplomaţiei ucrainene. Pe de altă parte, Kuleba și-a exprimat speranța că zborurile internaționale de călători vor putea fi reluate în luna septembrie a acestui an. Ucraina a suspendat zborurile interne şi externe pentru călători la începului lunii martie, într-un efort de luptă împotriva răspândirii noului tip de coronavirus.
Carantina a fost prelungită până pe 22 mai
Carantina a fost prelungită până pe 22 mai. Decizia a fost luată, luni, în şedinţa Cabinetului de Miniştri. Documentul privind prelungirea carantinei va fi elaborat însă în următoarele două zile, aşa că acesta va cuprinde şi o relaxare a măsurilor restrictive instituite până acum, dar aceasta nu va avea loc înainte de 11 mai.
„Un aspect important este semnalul pe care îl dăm reprezentanţilor afacerilor. Din 11 mai pregătiţi-vă instituţiile pentru deschidere. Urmează o relaxare a măsurilor” – a declarat premierul Denis Şmîgal.
Anterior, Denis Şmîgal a anunţat că decizia viitoare de prelungire sau de ridicare a carantinei va fi luată ţinându-se cont de situaţia pandemiei coronavirusului din lume.
Unele restricţii vior fi relaxate începând cu 11 mai
Guvernul Ucrainei a decis luni să prelungească măsurile de izolare la nivel naţional pentru a limita răspândirea pandemiei de COVID-19 până pe 22 mai, dar a fost de acord cu ridicarea unor restricţii începând cu 11 mai, potrivit informărilor executivului în cadrul unei şedinţe televizate.
Ridicarea parţială a restricţiilor se referă la deschiderea parcurilor şi a zonelor de recreere şi la autorizarea unor magazine, precum cele care comercializează articole de menaj şi textile.
La rândul lor, restaurantele şi cafenelele îşi pot redeschide porţile pentru livrarea de comenzi care nu vor fi consumate în interior.
Ucraina a raportat luni 418 noi cazuri de coronavirus, numărul total al acestora ridicându-se la 12.331. Numărul total al deceselor legate de COVID-19 este în această ţară de 303, potrivit Ministerului Sănătăţii.
De la izbucnirea epidemiei, 3.662 de persoane au fost spitalizate în Ucraina, printre care şi 412 membri ai personalului medical. Dintre acestea, 160 sunt ventilate mecanic.
Ministrul sănătăţii Maksim Stepanov a spus că de marţi operaţiile programate vor fi permise în clinicile din Ucraina, precizând că nici măcar un pacient nu a fost infectat cu COVID-19 în timpul intervenţiilor chirurgicale de la izbucnirea pandemiei.
Trump numește un general ca ambasador în Ucraina
Dinald Trump și-a anunțat intenția de a-l numi ambasador în Ucraina pe generalul în rezervă Keith Dayton.
Keith Dayton este actualul consilier al lui Trump pentru Ucraina și directorl George C. Marshall European Center for Security Studies in Germania. Acesta va trebui să primească confirmarea Senatului.
Ministrul ucrainean de externe Dmitro Kuleba a salutat decizia lui Trump. Postul era neocupat de un an, pe fundalul înrăutățirii relațiilor Washington-Kiev în urma revelațiilor cp Donald Trump ar fi făcut presiuni asupra lui Volodimir Zelenski pentru a-l face să deschidă o anchetă în legătură cu activitatea în ucraina a fiului rivalului său democrat Joe Biden.
Procedura de impeachment inițiată de democrați a fost respinsă de majoritatea republicană din Senat.
SUA nu au mai avut ambasador la Kiev de când Trump a demis-o pe Marie Yovanovitch, in mai 2019, pentru că ea, conform declarațiilor ei, ar fi refuzat să participe la tentativa de a compromite familia Biden.
Dayton, în vârstă de 71 de ani, cunoaște regiunea pentru că a mai fost atașat militar la ambasada din Moscova.
Washingtonul trebuie încă să îi găsească un înlocuitor și lui Kurt Volker, trimisul special pentru Ucraina, care a demisionat în septembrie