Linkuri accesibilitate

O nouă zi cu peste 6.000 de noi cazuri. Incidența în București - 6,37 la mie


Peste 1.000 din noile cazuri au fost confirmate doar în București

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri 6.136 de noi cazuri de infectare cu coronavirus din circa 40.000 de teste PCR și rapide prelucrate în ultimele 24 de ore.

Peste 1.000 din noile cazuri au fost confirmate în București, astfel că rata de infectare crește la 6,37 la mie.

Alte 137 de persoane infectate cu coronavirus au decedat, iar numărul persoanelor de pe secțiile de terapie intensivă a ajuns la 1.351.

Până astăzi, 24 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 913.143 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

819.799 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba176271463,41
2.Arad196461463,00
3.Argeș230191351,92
4.Bacău22455921,79
5.Bihor239451392,64
6.Bistrița-Năsăud9853991,94
7.Botoșani12186671,62
8.Brașov371952254,88
9.Brăila10986342,37
10.Buzău10429691,19
11.Caraș-Severin9175701,61
12.Călărași8527621,98
13.Cluj463073885,25
14.Constanța363251323,72
15.Covasna6610781,72
16.Dâmbovița199311212,56
17.Dolj225441612,74
18.Galați22776812,42
19.Giurgiu92471093,14
20.Gorj8310652,36
21.Harghita6805381,09
22.Hunedoara187682034,28
23.Ialomița9108722,00
24.Iași371832032,22
25.Ilfov369983487,86
26.Maramureș18929582,19
27.Mehedinți6916481,93
28.Mureș196371251,81
29.Neamț158451142,00
30.Olt12462231,61
31.Prahova292801331,70
32.Satu Mare11412912,35
33.Sălaj9347713,31
34.Sibiu223821423,04
35.Suceava22464601,08
36.Teleorman11163812,19
37.Timiș469493046,13
38.Tulcea7052461,61
39.Vaslui14244691,40
40.Vâlcea136911222,75
41.Vrancea9092501,29
42.Mun. București15098010926,37
43.Cazuri noi nealocate pe județe5343*224
TOTAL913.1436.136

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.144 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 22.579 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.03.2021 (10:00) – 24.03.2021 (10:00) au fost raportate 137 de decese (69 bărbați și 68 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

130 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.359. Dintre acestea, 1.351 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.549.158 de teste RT-PCR și 531.600 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.363 de teste RT-PCR (18.825 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.538 la cerere) și 11.878 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 66.639 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.892 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.442 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 martie, 5.667 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.136.651 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 4 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Cătălin Drulă despre dependența de gazul rusesc
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:26 0:00
XS
SM
MD
LG