Linkuri accesibilitate

Rata de incidență din București crește la 5.33 la mie. O treime din cazurile zilnice, doar în Capitală


A fost înregistrat un nou record de persoane în stare gravă internate pe secțiile de terapie intensivă

Rata de incidență din București a crescut alarmant și a ajuns duminică la 5.33 cazuri la mia de locuitori. În Capitală, au fost depistate 1.755 de noi cazuri, o treime din totalul pe țară. Prefectul a anunțat însă doar prelungirea măsurilor aflate deja în vigoare și intensificarea controalelor.

La nivel național au fost raportate duminică 4.267 de noi cazuri dintr-un total de 20.392 de teste.

Crește în continuare și numărul de pacienți în stare gravă pe secțiile de ATI, la 1.334 - cel mai mare număr de la debutul pandemiei în România.

În ultimele 24 de ore au decedat 76 de persoane infectate cu coronavirus.

Județele Ilfov și Timiș au o incidență de peste 6 cazuri la mia de locuitori. Pe lângă București, opt județe se află în scenariul roșu.

Până astăzi, 21 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 897.115 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

806.200 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba17316603,40
2.Arad19322862,95
3.Argeș22709711,73
4.Bacău221741171,67
5.Bihor23597982,56
6.Bistrița-Năsăud9678521,89
7.Botoșani12014471,62
8.Brașov364811414,49
9.Brăila10861562,32
10.Buzău10290391,13
11.Caraș-Severin9044331,53
12.Călărași8378731,81
13.Cluj452862624,22
14.Constanța358432143,49
15.Covasna6506591,66
16.Dâmbovița19607842,52
17.Dolj222221602,45
18.Galați22459922,17
19.Giurgiu9020882,87
20.Gorj8169382,30
21.Harghita6732201,06
22.Hunedoara183811394,25
23.Ialomița8968301,90
24.Iași367031772,16
25.Ilfov361132946,66
26.Maramureș18778422,17
27.Mehedinți6782361,90
28.Mureș19401801,78
29.Neamț15628591,93
30.Olt12357291,45
31.Prahova289661111,53
32.Satu Mare11204312,30
33.Sălaj9199673,23
34.Sibiu220521312,83
35.Suceava22287341,04
36.Teleorman10958461,98
37.Timiș461193176,01
38.Tulcea6950371,50
39.Vaslui14071491,39
40.Vâlcea13454442,54
41.Vrancea8968251,22
42.Mun. București14774717555,33
43.Cazuri noi nealocate pe județe4321*-1156
TOTAL897.1154.267

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 768 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 22.208 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.03.2021 (10:00) – 21.03.2021 (10:00) au fost raportate 76 de decese (42 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.897. Dintre acestea, 1.334 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.486.880 de teste RT-PCR și 501.385 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.073 de teste RT-PCR (8.736 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.337 la cerere) și 5.319 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.484 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.467 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 116 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.400 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 martie, 6.906 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.583.505 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 6 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Cătălin Drulă despre dependența de gazul rusesc
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:26 0:00
XS
SM
MD
LG