Linkuri accesibilitate

Rezultate alegeri locale 2020. Cine sunt primarii marilor orașe


Distribuția mandatelor de primar în marile orașe ale României s-a schimbat față de acum patru ani.

PNL a câștigat 15 primării ale marilor orașe, PSD 14, USR-PLUS 4, UDMR 3, Forumul Democratic al Germanilor din România a luat o primărie, Partidul Ecologist a câștigat una, iar independenții au câștigat trei.

Rezultatele parțiale, centralizate înainte de ora 11.00, arată situația orașelor reședință de județ, după încheierea alegerilor locale.

1. Alba Iulia (județul Alba)

Gabriel Pleșa (USR-PLUS) – 36,8%

2. Arad (județul Arad)

Călin Bibarț (PNL) – 33,6%

3. Pitești (județul Argeș)

Cristian Gentea (PSD) – 34,8%

4. Bacău (județul Bacău)

Lucian Stanciu Viziteu (USR-PLUS, susținut de PNL) – 29,3%

5. Oradea (județul Bihor)

Florin Birta (PNL) – 70,1%

6. Bistrița (județul Bistrița-Năsăud)

Ioan Turc (PNL, susținut de USR-PLUS) – 41,8%

7. Botoșani (județul Botoșani)

Cosmin Andrei (PSD) – 37,1%

8. Brașov (județul Brașov)

Allen Coliban (USR-PLUS) – 42%

9. Brăila (județul Brăila)

Marian Dragomir (PSD) – 63,2%

10. București

Nicușor Dan (independent, susținut de USR-PLUS și PNL) – 42,8%

Sector 1: Clotilde Armand (USR-PLUS, susținută de PNL) – 41,8%

Sector 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS, susținut de PNL) – 36,9%

Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București) – 43,5%

Sector 4: Daniel Băluță (PSD) – 57%

Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PP-USL) – 28%

Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL, susținut de USR-PLUS) – 43,4%

11. Buzău (județul Buzău)

Constantin Toma (PSD) – 78%

12. Reșița (județul Caraș-Severin)

Ioan Popa (PNL) – 74,4%

13. Călărași (județul Călărași)

Marius Dulce (PSD) – 42,7%

14. Cluj-Napoca (județul Cluj)

Emil Boc (PNL) – 74,7%

15. Constanța (județul Constanța)

Vergil Chițac (PNL) – 28,5%

16. Sfântu Gheorghe (județul Covasna)

Antal Arpad (UDMR) – 76,5%

17. Târgoviște (județul Dâmbovița)

Cristian Stan (PSD) – 65,6%

18. Craiova (județul Dolj)

Lia Olguța Vasilescu (PSD) – 34,3%

19. Galați (județul Galați)

Ionuț Pucheanu (PSD) – 59,2%

20. Giurgiu (județul Giurgiu)

Adrian Anghelescu (PNL) – 42,8%

21. Târgu Jiu (județul Gorj)

Marcel Romanescu (PNL) – 45,4%

22. Miercurea Ciuc (județul Harghita)

Korodi Attila (UDMR) – 73,8%

23. Deva (județul Hunedoara)

Florin Oancea (PNL) – 37,4%

24. Slobozia (județul Ialomița)

Dragoș Soare (PNL) – 31%

25. Iași (județul Iași)

Mihai Chirica (PNL) – 42%

26. Baia Mare (județul Maramureș)

Cătălin Cherecheș (independent, Coaliția pentru Maramureș) – 41,5%

27. Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți)

Marius Screciu (PSD) – 40,4%

28. Târgu Mureș (județul Mureș)

Soos Zoltan (independent, susținut de UDMR) – 50,4%

29. Piatra Neamț (județul Neamț)

Andrei Carabelea (PNL) – 26,2%

30. Slatina (județul Olt)

Emil Moț (PSD) – 49,7%

31. Ploiești (județul Prahova)

Andrei Voloșevici (PNL) – 57,5%

32. Satu Mare (județul Satu Mare)

Kereskenyi Gabor (UDMR) – 51,8%

33. Zalău (județul Sălaj)

Ionel Ciunt (PSD) – 51%

34. Sibiu (județul Sibiu)

Astrid Fodor (Forumul Democrat al Germanilor din România) – 43%

35. Suceava (județul Suceava)

Ion Lungu (PNL) – 32%

36. Alexandria (județul Teleorman)

Victor Drăgușin (PSD) – 50,5%

37. Timișoara (județul Timiș)

Dominic Fritz (USR-PLUS) – 53,2%

38. Tulcea (județul Tulcea)

Ștefan Ilie (PNL) – 40,3%

39. Vaslui (județul Vaslui)

Vasile Pavăl (PSD) – 62%

40. Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea)

Mircia Gutău (Partidul Ecologist Român) – 47,8%

41. Focșani (județul Vrancea)

Cristi Valentin Misăilă (PSD) – 46,8%

Facebook Forum

Ce urmează pentru Aleksei Navalnîi
Așteptați

Nici o sursă media

0:00 0:03:51 0:00
XS
SM
MD
LG