Linkuri accesibilitate

Boicot și la simularea pentru Bacalaureat 2026: 63 de licee nu au organizat examenul

Fotografie generică
Fotografie generică

Pe scurt

  • Elevii de clasa a XII-a de la 63 de licee din toată țara (4,41%) nu au putut participa luni la simularea probei de limba română de la Bacalaureat.
  • Instituțiile la care studiază acești elevi nu au organizat examenul, pe fondul nemulțumirii profesorilor față de măsurile luate de guvern în privința educației.
  • Săptămâna trecută, 104 școli nu au organizat simularea pentru Evaluarea Națională.

Cele mai multe școli care nu au participat la simularea de la limba română sunt din București – este vorba despre 22 de licee. Ceea ce înseamnă că 3.813 elevi din totalul de 19.160 din Capitală nu au susținut luni, pe 23 martie, simularea examenului de Bacalaureat.

În total, la nivel național, 1.364 (95,59%) de licee au organizat simularea și peste 143.000 de elevi au participat la examen.

Ministerul Educației spune că, independent de simularea națională, peste 60.500 de elevi au participat, în decembrie 2025, la testări similare organizate de Inspectoratele Școlare Locale.

Poezia de analizat la subiectul al III-lea

La Limba și literatura română, elevii de la Real și Uman au primit subiecte similare. A diferit puțin subiectul al treilea.

La primul subiect, au fost mai multe cerințe plecând de la un text al lui Mircea Micu – „Manuscrisul furat”. Printre acestea, elevii au trebuit să indice sensul cuvântului „fantezie” și al secvenței „tot timpul”, să menționeze anotimpul în care se desfășoară acțiunea din textul lui Mircea Micu și să precizeze locul în care este ascunsă servieta lui Marin Preda (n.r. unul din personajele textului).

La al doilea punct, cei care au participat la examen au avut de prezentat două modalități de caracterizare a personajului din textul Moș Teacă de Anton Bacalbașa.

La subiectul al III-lea, cei de la profilul Real au trebuit sp prezinte particularitățile unui text poetic studiat – aparținând lui Lucian Blaga, iar elevii de la profilul Uman au avut de analizat o poezie de Ion Barbu.

Marți - proba de matematică

Simularea examenului continuă marți cu proba obligatorie a profilului, conform calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării. Miercuri este programată proba la alegere a profilului și specializării, iar joi elevii aparținând minorităților naționale vor susține proba scrisă la limba și literatura maternă.

Probele încep la ora 09:00, când subiectele sunt distribuite în fiecare sală. Accesul elevilor este permis până la ora 08:30, iar timpul alocat elaborării lucrării este de trei ore din momentul finalizării distribuirii subiectelor.

Simularea probelor scrise este la: limba și literatura română; limba și literatura maternă; matematică; istorie; fizică; chimie; biologie; informatică; geografie; logică, argumentare și comunicare; psihologie; economie; sociologie și filosofie.

Simularea Bacalaureatului are loc în contextul protestului declanșat de sindicatele din Educație, nemulțumite de măsurile de austeritate adoptate de Guvern. Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) și Federația Sindicatelor din Educație ''Spiru Haret'' au îndemnat cadrele didactice să nu oprească protestul nici săptămâna viitoare, când încep simulările pentru examenul de Bacalaureat.


Calendar Bacalaureat 2026

  • 2-4 iunie – înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
  • 4 iunie – încheierea cursurilor pentru elevii claselor a XII-a/a XIII-a
  • 8-10 iunie – evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 10-11 iunie – evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  • 11-12 iunie – evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională — proba C
  • 15-17 iunie – evaluarea competențelor digitale — proba D
  • 29 iunie – Limba și literatura română
  • 30 iunie – proba obligatorie a profilului - Matematică sau Istorie
  • 2 iulie – proba la alegere a profilului și specializării - Geografie, Biologie, Chimie Organică, Chimie Anorganică, Econonomie, Logică, Psihologie etc
  • 3 iulie – Limba și literatura maternă
  • 7 iulie - afișarea rezultatelor. În aceeași zi, între orele 14:00 și 18:00, elevii vor putea vedea lucrările și depune contestații.
  • 8 - 9 iulie - elevii vor putea cere consultarea lucrărilor și depune ulterior contestații
  • 9–10 iulie - soluționarea contestațiilor
  • 13 iulie – afișarea rezultatelor finale

Europa Liberă România e pe Google News. Abonați-vă AICI.

  • 16x9 Image

    Andreea Ofițeru

    Andreea Ofițeru s-a alăturat echipei Europa Liberă România în ianuarie 2021, ca Senior Correspondent. Lucrează în presă din 2001, iar primele articole le-a publicat în România Liberă. Aici a scris pe teme legate de protecția copiilor, educație, mediu și social. De-a lungul timpului, a mai lucrat în redacțiile Adevărul, Digi24, Gândul, HotNews.ro, unde a documentat subiecte legate de învățământul din România și de actualitate. 

    A scris știri, interviuri, reportaje și anchete. A participat la mai multe proiecte printre care și conceperea primului supliment dedicat exclusiv subiectelor despre școală: Educație&Școală.  

    A fost bursieră Voice Of America/Washington DC, într-un program dedicat jurnaliștilor din Europa de Est.

XS
SM
MD
LG