Mark Rutte: Scopul NATO este de a aduce Ucraina în cea mai bună poziție în raport cu Rusia
Șeful NATO, Mark Rutte, a declarat joi că scopul NATO este de a aduce Ucraina în cea mai bună poziție posibilă de negociere și de luptă în raport cu Rusia.
Secretarul general NATO a mai spus că își dorește ca orice rezultat al negocierilor de pace să fie durabil și puternic, astfel încât Putin să nu mai încerce niciodată să pună mâna pe pământul ucrainean.
El a menționat că peste 50 de miliarde de euro au fost investiți în sprijin militar pentru Ucraina și a amintit că a fost înființată o structură de comandă comună între Ucraina și NATO.
La rândul lui, ministrul ucrainean al Apărării, Rustem Umerov, a spus că toți aliații susțin asistența de securitate acordată Ucrainei.
„SUA sunt alături de noi. NATO preia asistența și instruirea noastră în materie de securitate”, a declarat ministrul ucrainean.
„În acest stadiu, mesajul este că continuăm, suntem puternici, suntem capabili, vom livra”, a adăugat Umerov.
Ce spun ucrainenii despre un eventual schimb de teritorii între Rusia și Ucraina
China se oferă să găzduiască o întâlnire Trump-Putin
China a propus să organizeze o întâlnire la nivel înalt între Vladimir Putin și Donald Trump pentru a contribui la încheierea războiului din Ucraina, scrie Wall Street Journal (WSJ).
Astfel, surse ale publicației americane au declarat că oficialii chinezi au trimis, prin intermediari, o propunere echipei lui Donald Trump de a organiza un summit între cei doi lideri și de a se implica în menținerea păcii după un eventual armistițiu.
Președintele SUA, Donald Trump, crede că omologul său chinez, Xi Jinping, poate ajuta semnificativ la oprirea conflictului din Ucraina. Potrivit surselor WSJ de la Washington și Beijing, China ar propune un summit SUA-Rusia fără implicarea Ucrainei.
Propunerea Chinei nu include niciun angajament din partea ei de a-și reduce sprijinul economic enorm pentru Moscova.
Aliați NATO: Ucraina și Europa trebuie să fie parte în negocierile de pace
Aliați NATO, printre care Franța, Germania și Marea Britanie, insistă că Ucraina și Europa trebuie să fie implicate direct în discuții de pace legate de războiul Rusia - Ucraina. Reacția vine după ce administrația de la Washington a semnalat că e posibilă o întâlnire Trump-Putin pe aceasta temă.
Miniștrii Apărării din statele NATO participă la Bruxelles la un summit unde vor discuta situația din Ucraina.
Înainte de reuniune, oficiali din țările europene ale NATO au declarat că Europa și Ucraina sunt direct interesate de viitoarele negocieri privind viitorul Ucrainei. Ei au mai spus că regretă că președintele SUA, Donald Trump, a oferit deja unele concesii Rusiei, fără a se consulta cu aliații înainte de începerea negocierilor propriu-zise.
Citește mai mult în articolul de mai jos.