Ucraina contestă cifra refugiaților în Polonia
Ambasadoarul Ucrainei la Varșovia a negat afirmațiile șefei guvernului polonez care a spus că țara sa ar adăposti un milion de refugiați ucraineni.
Premierul Poloniei Beata Szydlo a declarat ieri în fața Parlamentului European că șara sa nu poate primi refugiați din Siria și Africa de nord, întrucât ar deja un număr uriaș de refugiați din Ucraina.
Ambasadorul Ucrainei la Varșovia Andriy Deshchytsia a contestat însă astăzi cifra spunând că, deși ea ar putea fi exactă, este vorba acolo de "migranți economici."
Ucraina interzice, ca represalii, tranzitul mărfurilor rusești
După ce Rusia a blocat tranzitul mărfurilor ucrainene spre Asia Centrală și spre China, Ucraina aplică acum aceeași interdicție mărfurilor rusești.
60 de camioane cu produse din Rusia destinate Moldovei sunt astfel blocate de mai multe zile la granița ruso-ucraineană, din cauza interdicției vameşilor ucraineni privind tranzitul mărfii ruseşti.
Moldova ar putea astfel fi nevoită să facă să-i parvină mărfuri rusești prin România.
Kerry și Lavrov discută Ucraina la Zürich
Secretarul de stat american John Kerry și ministrul rus de externe Serghei Lavrov se întâlnesc astăzi la Zürich pentru a discuta situația din Ucraina și din Siria.
Kerry va participa apoi la întâlnirea anuală de la Davos.
Chiar dacă tema principală va fi Siria, cei doi șefi ai diplomației vor aborda pe larg Ucraina și chestiunea sancțiunilor internaționale impuse Rusiei.
Poroșenko l-a înlăturat din funcție pe judecătorul care a condamnat-o pe Ilia Timoșenko
Petro Poroșenko a semnat decretul prin care scoate din din funcție patru judecători, printre care Rodion Kireev, cel care a condamnat-o la închisoare pe fosta șefă a guvernului și adverară a lui Ianukovici Iulia Timoșenko.
Ceilalți judecători au fost implicația în condamnarea multor activiști și opozanți ai regimului lui Ianukovici în perioada manifestațiilor de pe Maidan.