Papa Francisc se apropie de Arcul de Triumf.
Zeci de persoane îl așteaptă pe Suveranul Pontif, fac fotografii și filmează.
Vizita Papei Francisc în România se desfășoară sub sloganul „Să mergem împreună!”
Suveranul Pontif le face cu mâna celor care îl așteaptă. Coloana oficială încetinește în dreptul mulțimii, pentru a-i permite Papei să salute mulțimea.
Pe tot traseul Papei Francisc, în București, s-au luat măsuri drastice de securitate (gurile de canal au fost sigilate, coșurile de gunoi au fost demontate). De asemenea, regulile sunt stricte și pentru pelerinii care vor veni după-masă la Catedrala Sfântul Iosif.
Papa pleacă de la aeroport în direcția Palatului Cotroceni, într-o mașină Logan albastră.
După-masă, el va traversa Capitala într-un Papamobil făcut special pentru vizita Suveranului Pontif, în uzinele Dacia de la Mioveni.
Sensul de mers al DN1 către aeroportul Henri Coandă este blocat pe o bună porțiune de drum de oameni care au oprit mașinile pentru a-l fotografia pe Papă sau pentru a-i face cu mână.
Papa Francisc coboară din aeronavă.
Mulțimea strigă: „Bine ați venit!” și „Vivat Papa!”
Președintele Klaus Iohannis și soția sa, Carmen Iohannis, îl întâmpină pe Papa Francisc. „Este o mare bucurie că ați venit pe pământ românesc!”, a spus șeful statului român.
Papa răspunde invitației pe care a primit-o încă de anul trecut de la șeful statului de a participa la aniversarea Centenarului.
Patriarhul Daniel nu a venit la aeroport. A fost însă ÎPS Nifon, arhiepiscopul Târgoviştei, căruia Papa i-a sărutat crucea de la gât.
În schimb, s-au aflat acolo Arhiepiscopul romano-catolic de București, Ioan Robu, și trei dintre cei șase episcopi greco-catolici. De asemenea, a fost prezent și nunțiul apostolic în România și R. Moldova, arhiepiscopul Miguel Maury Buendía. El este și decanul Corpului Diplomatic. La Cotroceni, Papa Francisc va avea întâlniri atât cu președintele Klaus Iohannis, cu premierul Viorica Dăncilă, dar și cu societatea civilă și cu corpul diplomatic.
De asemnea, doi copii greco-catolici au venit în întâmpinarea Papei Francisc. Este vorba despre Diana și Octavian, nepoții lui Augustin Visa, fost deținut în Gulag și la Râmnicu Sărat.
Papa Francisc este primul papă ales din afara Europei, după Papa Grigore al III-lea (731-741). S-a născut în 1936, la Buenos Aires, într-o familie de imigranți italieni. A studiat chimia, însă în 1958 a devenit novice al ordinului iezuiților. A fost ales Papă la conclavul din 2013.
Facebook Forum